Soud poslal Hanušu a jeho syna za zastřelení policisty za mříže

Plzeňský krajský soud nevyslyšel žádost žalobkyně, která chtěla za vraždu policisty doživotní trest pro Fehima Hanušu, a poslal ho do žaláře na osmnáct let. Jeho syna Fatmira, který v červnu 1998 nedaleko Letkova u Plzně také střílel po policejní hlídce, potrestal dvanácti lety vězení.
Oba Jugoslávci se na místě odvolali k vrchnímu soudu. Spokojena nebyla ani státní zástupkyně a také se odvolala.

"Soud nedospěl k závěru, že není naděje na napravení pachatele mírnějším trestem než doživotním. Všechny tři podmínky pro udělení doživotního trestu nebyly splněny," řekl předseda senátu Přemysl Špicar.

Soud neuznal účelovou obhajobu Jugoslávců, kteří tvrdili, že neměli ponětí, že se dostali do konfliktu s policií.

"Při první výpovědi jak Fehimův syn tak synovec uvedli, že věděli, že je pronásledují policisté, kteří byli v uniformách. Pozdější změny výpovědi byly účelové," konstatoval Špicar.

Policii přivolali lidé v Plzni poté, co Fehim Hanuša ohrožoval pistolí u telefonní budky dva muže. Cizinec se však odmítl policistům legitimovat, nasedl do mercedesu, kde seděli jeho syn a synovec, a ujel. Hlídka v policejním voze ho pronásledovala až k Letkovu, kde Hanuša mercedes zastavil.

Když policisté vystoupili z vozu, Hanuša a jeho syn po nich začali střílet z nelegálně držených zbraní. Nadstrážmistra Jiřího Hrubého trefil Fehim Hanuša do srdce. Druhý policista, stejně tak jako jugoslávští střelci byl při následné přestřelce zraněn.

"Byla to zákeřná vražda, střílel nečekaně  z bezprostřední blízkosti. Patřilo by mu dožití. O jeho syna mi ani tak nejde," řekl po rozsudku otec zastřeleného policisty.

Rozsudek sledoval i mladší s Hanušových synů Almir. "Je to nespravedlivé, ale dál to nebudu komentovat," řekl devatenáctiletý Almir Hanuša o trestu, který stihl jak otce, tak o tři roky staršího bratra.

Proces s Hanušovými zajišťovalo zásahové komando (13. září)
Závěrečná řeč Jugoslávce Fehima Hanuši, kterého žalobkyně spolu s jeho jednadvacetiletým synem Fatmirem viní z vraždy policisty, trvala v pondělí 13. září před senátem plzeňského krajského soudu čtyři hodiny. Předseda senátu Přemysl Špicar proto odročil plánovaný závěr procesu.

Soudní budovu opět střežili ozbrojenci z policejního zásahového komanda kvůli bezpečnosti státní zástupkyně Věry Brázdové. Tu navíc hlídají tři osobní strážci.

Než se Fehim Hanuša ve svém proslovu dostal k přestřelce na silnici nedaleko Letkova u Plzně, kde v červnu 1998 kulky z jeho zbraně usmrtily nadstrážmistra Jiřího Hrubého a zasáhly i jeho kolegu, probral důkladně svůj celý život.

Připomněl svou loajálnost k jugoslávskému komunistickému vůdci Josipu Broz-Titovi, hovořil o umrtí v rodině, rozpadu Jugoslávie, sebevraždě manželky, příchodu do Čech, nové družce i svých milenkách.

Podrobně rozebral přestřelku v Chlustině na Berounsku, kde proti němu v roce 1994 zakročilo zásahové komando pro podezření, že znásilnil ženu. To se později nepotvrdilo.

"Dostal jsem čtrnáct zásahů, od té doby jsem těžký invalida, Dodnes nemohu pochopit, že to byla policie," řekl Hanuša, který tehdy postřelil dva policisty.

Šestačtyřicetiletý Jugoslávec popřel, že by pozadím přestřelky v červnu 1998, kdy on i jeho syn byli také zraněni kulkami, je jeho údajná nenávist k policii. "Nebyl to úmysl, nechtěl jsem je nikam nalákat, jak tvrdí státní zástupkyně. Netušil jsem, že jsou to policisté. Začali střílet první už z auta, v němž nás pronásledovali," řekl Hanuša.

"Ještě si vzpomínám na moment, když jsem s mercedesem zastavil u lesa, protože mne bolela ruka a potřeboval jsem vyměnit baterii v mobilním telefonu. Pak už si na nic nepamatuji. Probudil jsem se až ve vězeňské nemocnici na Pankráci a ptal se, co se děje," prohlásil Hanuša a hájil svého syna, že seděl v autě jako pasažér.

Předsedovi senátu navrhl, aby případ vrátil vyšetřovateli. "Vyšetřovací spisy jsou z padesáti procent zfalšovány jak vyšetřovatelem, tak státním zastupitelstvím. Propusťte nás na svobodu, dokončete případ, ať se můžeme v klidu vrátit do Jugoslávie," žádal Hanuša.

Stěžoval si, že trpí hroznými bolestmi, a že mu není ve vězení poskytována patřičná péče. "Každý den ve vazební cele je pro mne jako trest smrti," dodal obžalovaný.

Státní zástupkyně přichází s ochrankou a v policejním doprovodu do jednací síně (13. září 2000).

Soudní budovu opět střežili ozbrojenci z policejního zásahového komanda (13. září 2000).

Policejní eskorta přivádí k jednání soudu obžalované Jugoslávce (13. září 2000).

Vězeňská služba přivádí Fehima Hanušu se synem do jednací síně, 20. září 2000

Vynesení rozsudku nad Fehimem Hanušou a jeho synem za zastřelení policisty před dvěma lety u Plzně provázela mimořádná bezpečnostní opatření, 20. září 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video