Skimmovací zařízení, které čte a uchovává data z magnetického proužku na kartě do bankomatu. Zařízení na snímku zajistili policisté při podobné trestné činnosti v severních Čechách.

Skimmovací zařízení, které čte a uchovává data z magnetického proužku na kartě do bankomatu. Zařízení na snímku zajistili policisté při podobné trestné činnosti v severních Čechách. | foto: Policie ČR

Čtečkou na bankomatu připravil lidi o půl milionu. Odsedí si sedm let

  • 22
Bulhar Tsvetan Sashev Tsvetanov dostal za padělání platebního prostředku a podvod sedm let ve vězení, a to přesto, že on sám žádné peníze nekradl. Podle Vrchního soudu v Praze se podílel na společensky velmi závažné trestné činnosti, která sahala až do jižní Ameriky.

Odsouzení je postavené na spekulaci, bránil se před odvolacím senátem proti původnímu devítiletému trestu Tsvetan Sashev Tsvetanov z Bulharska. Chtěl slyšet zproštění viny nebo alespoň výrazné snížení trestu. „Ohledně mého odsouzení si představuji, že mohu dostat podmínku, ale nic víc. Za to, že někdo vyzvedl nějaké peníze, nenesu odpovědnost,“ řekl.

Soud ho přesto za podíl na falšování bankovních karet a ukradení víc než půl milionu korun potrestal sedmi lety vězení. Původní trest Krajského soudu v Českých Budějovicích mu tím o dva roky snížil, protože se neprokázalo, že byl součástí skupiny operující ve více státech.

Podle obžaloby byl Tsvetanov jedním z lidí, kvůli kterým mizely z českých účtů peníze v jihoamerickém státě Peru. Nelegální zařízení instalované na bankomatu bylo přitom nenápadné a pachatelům na jeho použití stačilo několik hodin během jediného dne. Zákazníci si nevšimli ničeho podezřelého, ale za několik dnů jim z účtů začaly odtékat peníze.

„Jednání vykazuje velkou známku závažnosti pro společnost,“ zdůraznil státní zástupce, podle něhož byl původní devítiletý trest na místě.

Obhájce tvrdil, že Tsvetanov se podvodu nedopustil, protože on sám žádné cizí peníze nevybíral. Chtěl, aby mu soud snížil trest pod spodní hranici sazby, protože jeho podíl na trestné činnosti je velmi malý. „Trest je exemplárně přísný,“ řekl o původním devítiletém trestu a vysvětlil, že podle něj nepřímé důkazy proti jeho klientovi nejsou dostačující.

Z českých účtů zmizelo přes půl milionu

Tsvetanov se podle obžaloby podílel na falšování karet do bankomatu se svým krajanem Krasimirem Dimitrovem Mitovem. Mitov je ale v současnosti v Bulharsku, kde je stíhán za podobný trestný čin. „Celkem se pokoušeli o 376 výběrů. Částku 550 tisíc korun se jim podařilo z bankomatů dostat, o dalších 630 tisíc se pokoušeli neúspěšně,“ popsal jejich čin žalobce Roman Tibitanzl.

Nelegální elektronické zařízení nainstalovali na bankomat České spořitelny v prodejně Albert v Písku v červenci 2010. Zařízení shromažďovalo údaje z magnetického proužku karet, které lidé vkládali do bankomatu. Údaje poté pachatelům, kteří podle obžaloby tvořili součást mezinárodní organizované sítě, posloužily k padělání karet. Na falešné karty pak další členové skupiny za pár dnů vybírali peníze v jižní Americe, konkrétně ve městě Lima a okolí. Tyto spolupachatele se policistům vypátrat nepodařilo.

Tsvetanova se policistům podařilo dopadnout pomocí videozáznamu z kamery, na kterém je zachycený při manipulaci s bankomatem. Identifikovali ho bezpečně například podle vrásek, ale i kožní léze na obličeji. Letos v červnu si Tsvetanov za podvod a padělání platebního prostředku vyslechl u Krajského soudu v Českých Budějovicích trest devět let, vyhoštění a povinnost zaplatit škodu 550 tisíc korun.

Tsvetanov byl v minulosti odsouzen za podobnou trestnou činnost. Sice soud ujišťoval, že v Evropě nikdy trestán nebyl, předseda senátu Josef Mazák mu ale připomněl, že v Ománu ho odsoudili za krádež údajů klientů banky.


Video