Někdejší italský premiér Silvio Berlusconi během vystoupení v televizní stanici

Někdejší italský premiér Silvio Berlusconi během vystoupení v televizní stanici RAI (20. února 2013) | foto: Reuters

Soud poslal Berlusconiho za zveřejnění odposlechů na rok do vězení

  • 22
Soud v italském Miláně rozhodl, že někdejší premiér Silvio Berlusconi by si měl odsedět rok ve vězení. Soud tak vyhověl návrhu obžaloby, podle které se Berlusconi v roce 2005 dopustil vyzrazení úředního tajemství, když nechal zveřejnit policejní odposlechy. Rozsudek je nepravomocný.

"Vůbec mě to nepřekvapuje, protože takhle se k Berlusconimu v Milánu chovají," řekl jeden z obhájců matadora italské politiky Piero Longo italskému listu La Repubblica.

Berlusconiho kauzy

FININVEST Berlusconiho firma Fininvest získala na základě soudního rozhodnutí v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, o které měla zájem také mediální skupina patřící Carlovi de Benedettimu. Později se však ukázalo, že Berlusconiho právník soudce uplatil. Musel zaplatit odškodné ve výši 560 milionů eur (13,5 miliardy korun).

MEDIASET Soud v této kauze začal v listopadu 2006 a týká se daňových úniků při nákupu vysílacích práv pro Berlusconiho impérium Mediaset v 90. letech minulého století. Berlusconi byl loni v říjnu odsouzen na čtyři roky. Odvolal se. Rozsudek by měl padnout 23. března.

MILLS Berlusconi čelil obvinění, že v roce 1997 zaplatil svému bývalému britskému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek ve výši 600 000 dolarů (asi 10,5 milionu Kč) z údajných tajných fondů, které vlastnila společnost Mediaset ovládaná Berlusconiho rodinou. Berlusconimu hrozilo pět let, loni v únoru milánský soud proces ukončil kvůli promlčení.

RUBYGATE  Berlusconi čelí obvinění ze sexuálního styku s nezletilou a ze zneužití pravomocí. Ústřední postavou je tanečnice marockého původu Karima Mahrúgová, známá pod uměleckým jménem Ruby. Verdikt má padnout 18. března a Berlusconimu hrozí až 15 let vězení.

Zdroj: ČTK

Milánský soud totiž poslal Berlusconiho nepravomocně za mříže už podruhé. Loni v říjnu si šéf středopravicové strany Lid Svobody vyslechl čtyřletý verdikt za daňové úniky ve svém mediálním impériu Mediaset. Stejný trest nyní žádá státní prokuratura v odvolacím procesu (více o soudu zde).

I čtvrteční případ souvisí s médii, tedy hlavně s tajnými odposlechy. Berlusconi podle obžaloby ještě jako premiér před osmi lety získal policejní nahrávku, na které hovoří bývalý levicový lídr Pier Fassino s tehdejším šéfem italské banky Unipol Giovannim Consortem.

"Takže teď máme banku," ptá se na ní mimo jiné Fassino ředitele Unipolu. Dialog měl kvůli vyšetřování zůstat v tajnosti, jenže brzy se o něm dozvěděla celá Itálie. Celý přepis totiž zcela náhodou otiskl deník Il Giornale.

Tento list sice nepatří mediálnímu magnátovi ze severní části Apeninského poloostrova. Majitelem je však jeho bratr Paolo Berlusconi. Politik podle obžaloby předal bratrovi tuto mediální bombu, aby levici pošpinil.

Šestasedmdesátiletý Berlusconi obvinění odmítá, stejně jako odmítá obvinění v dalších dvou procesech, které s ním italská justice vede. A jejichž rozsudky si vyslechne do konce měsíce. Tvrdí, že jde o vykonstruované procesy štvavých levicových soudců, kteří se ho chtějí zbavit.

Současná soudní smršť se odehrává v době, kdy se italská politika ocitla v patové povolební situaci. Italská levice sice minulé pondělí vyhrála v dolní sněmovně, ale v horní komoře parlamentu žádná strana nezískala většinu. Senát má přitom stejné pravomoci jako sněmovna, vláda se bez něj při rozhodování neobejde. Veškerá koaliční vyjednávání zatím končí neúspěchem a to i proto, že lídr levice Pier Luigi Bersani odmítl vytvořit koalici s Berlusconim, jenž skončil na druhém místě.

Nezdolný býk z Milána měl přitom namále. Před několika měsíci se zdálo, že nejdéle sloužící poválečný premiér v politice skončil. Sám Berlusconi, jehož vláda padla v listopadu 2011, dlouho všechny napínal, jestli se vrátí na scénu nebo ne. Nakonec se rozhodl, že ano a podle některých nebyla náhoda, že se tak stalo jen několik málo dnů po vyřčení říjnového rozsudku. Berlusconi totiž potřebuje být v parlamentu, potřebuje imunitu.

"Opravdu není možné tolerovat takovou soudní perzekuci, která trvá dvacet let, a vypluje na povrch vždycky, kdy politický život v zemi prochází složitými chvílemi," řekl čerstvě odsouzený Berlusconi. Přesto dopadl lépe než jeho bratr, toho soud poslal do vězení na tři roky. Zatím také nepravomocně. Nenásilné činy v zemi na Apeninském poloostrově obvykle nenabývají právní moci, dokud odsouzení nevyužijí dvoustupňový odvolací systém, upozornila agentura ANSA.

V podzimní kampani pak zazářil a až těsně před koncem mu trochu zavařil jiný populista, někdejší televizní komik a showman Beppe Grillo, který skončil na třetím místě. Lídr Hnutí 5 Hvězd odmítá vytvořit koalici s jakoukoli tradiční stranou, takže je možné, že se Italové v brzké době znovu vydají k hlasovacím urnám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video