Soud rozhodl, že žena podepsala souhlas, aniž by ji lékaři řádně poučili.

Soud rozhodl, že žena podepsala souhlas, aniž by ji lékaři řádně poučili. | foto: Profimedia.cz

Soud poprvé přiznal odškodnění za sterilizaci

Městská nemocnice v Ostravě má vyplatit 31leté ženě půl milionu za nechtěnou sterilizaci. Před deseti lety sice Iveta Červeňáková podepsala souhlas, ale soudce nyní rozhodl, že neplatí, protože nebyla řádně poučena.

Iveta Červeňáková z Ostravy uspěla s žalobou na Městskou nemocnici v Ostravě, ve které jí lékaři v roce 1997 provedli podvaz vaječníků. Žena tvrdí, že jí nikdo nevysvětlil, jaké to bude mít pro ni následky. Chtěla by mít další děti, ale nemůže, zkoušela i umělé oplodnění. Podala na nemocnici civilní žalobu, žádala omluvu a odškodné milion korun.

Soudce krajského soudu v Ostravě Otakar Pochmon jí dal za pravdu. Nařídil nemocnici omluvit se a zaplatit polovinu z žalované částky - tedy pět set tisíc korun. "Souhlas se sterilizací je podle tehdejších zákonů neplatný. Žalobkyně nebyla řádně poučena o následcích zákroku, které jsou již nevratné," vysvětlil.

Dodal, že mezi rozhodnutím lékařů, že bude rodit císařským řezem, a vyjmutím dítěte a následnou sterilizací uplynuly jen dvě a čtvrt hodiny, kdy si neměla příležitost otázku sterilizace rozvážit.

V případě nucených sterilizací, na které si dosud stěžovalo u ombudsmana přes osmdesát žen, jde o průlomové rozhodnutí. "Je to poprvé. Jeden případ už před soudem sice byl, ale paní Ferenčíková tehdy vysoudila jen omluvu," řekla iDNES.cz Michaela Kopalová z Ligy lidských práv, která se nucenou sterilizací žen u nás dlouhodobě zabývá.

Nedostačující dokumentace
V případu Heleny Ferenčíkové, která prodělala sterilizaci ve Vítkovické nemocnici v Ostravě, soud dospěl k závěru, že její práva byla sice závažně narušena, nařídil nemocnici omluvit se, avšak nepřiznal jí finanční odškodné s odůvodněním, že její nárok je již promlčený. - více zde

"Od té doby však Nejvyšší soud opakovaně rozhodl, že náhrada nemajetkové újmy se ve sporech na ochranu osobnosti nepromlčuje, což je pro soudy nižšího stupně závazné," uvedla právnička Michaela Kopalová. Dodala, že i Ferenčíková má tak ještě šanci na přiznání finanční náhrady.

Kopalová uvedla, že zdravotní dokumentace k případu paní Červeňákové je zcela nedostačující. "Paní Červeňáková nepožádala o sterilizaci sama, nebyla pozvaná ke sterilizační komisi, chybí řádné poučení, nepodepsala, že bere na vědomí trvalé následky," vysvětlila Kopalová. "Bylo to jejich rozhodnutí, ne moje," tvrdí Červeňáková.

Městská nemocnice Ostrava ale nikdy neuznala, že by nárok paní Červeňákové byl oprávněný. I když se její právník zatím nevyjádřil, zda se odvolá, je to dost pravděpodobné.

Jedinou možností je adopce
"Dokumentace paní žalobkyně obsahuje podepsaný písemný souhlas s provedením sterilizace, která jí byla navržena ze zdravotních důvodů," uvedla mluvčí nemocnice Marie Dlabalová. Podle soudu je to však nedostatečné, pokud chybí řádné poučení a další náležitosti.

Paní Červeňáková nepopírá, že něco podepsala a že možná padlo i slovo sterilizace, následky však pochopila až o několik let později. "Myslela jsem si, že mám antikoncepční tělísko. Po sedmi letech jsem šla ke gynekologovi, že bych chtěla další dítě, a dozvěděla jsem se, že to nejde," líčila Iveta Červeňáková. "Čtyřikrát jsem byla dokonce na umělém oplodnění, ale bez úspěchu," dodala.

Sterilizaci jí lékaři provedli při druhém porodu císařským řezem. Má dvě dcery, ale chtěla by ještě chlapce. "Uvažujeme o adopci. Už máme doma formuláře na žádost,“ řekla.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
,

Video