CD - ilustrační foto

CD - ilustrační foto | foto: Archiv

Korupční kauzu ohrozil spor, jestli smí technik vyndat CD z obálky

  • 4
Soud s bývalým teplickým policistou Romanem Majerníkem, známým z několika korupčních kauz, se zadrhl na neobvyklém problému. Soud má k dispozici cédéčko s důležitým důkazem. Obhajoba ale tvrdí, že technik soudu zavinil, že cédéčko není možné použít jako důkaz.

Žalobce chce prokázat, že bývalý policista hospodářské kriminálky v Teplicích Majerník bral úplatky za to, jak naloží se svěřenými případy. Na cédéčku má být důkaz, že Majerník odložil případ, při kterém jeden ze svědků prokazatelně půjčil svému známému milion korun a dostal zpět jen sto tisíc.

"CD má dokázat, že k půjčce milionu skutečně došlo. Pak by mohlo nasvědčovat tomu, že obžalovaný Majerník nevykonával svou práci tak, jak mu ukládá zákon, když důkaz správně nevyhodnotil a podezřelého nestíhal," říká žalobce Jaroslav Háza.

Jenže CD nešlo spustit, zadrhávalo se. Soud ho proto poslal na expertizu, odkud se zapečetěné cédéčko vrátilo. Před posledním líčením ho informatik Jiří Mikulec jako obvykle vyndal ze spisu, aby zkontroloval, zda jsou soubory na CD v pořádku, a přehrál je do počítače soudce, aby se soud při procesu nemusel zdržovat.

"Nejdřív jsem o to požádal soud," říká Mikulec. Takto prý postupoval už mnohokrát a nikdy s tím nebyla žádná potíž. Až nyní.

CD je po nahrání uzavřené, argumentuje technik

Majerníkova obhajoba namítá, že CD je jako důkaz nevěrohodné, protože nebylo ze zapečetěné obálky vyjmuto v soudní síni před zraky svědků. A že s ním mohl kdokoli manipulovat.

"Já bych ani nemohl do CD nijak zasahovat. V CD, které je po nahrání souborů uzavřené, nemůže už nikdo nic mazat nebo přidávat. Může ho tak maximálně mechanicky poškodit, rozbít," poukazuje Mikulec.

Podle soudce Milana Ference je to přesto velký problém. K případu se ale nechtěl vyjádřit. Řekl jen, že by to měl udělat předseda soudu. "Koneckonců jde i o fungování soudu, nikoliv jen o tento případ," míní Ferenc.

Předsedu soudu Romana Dobeše nečekané potíže udivují. "Informatik je proškolen, má bezpečnostní prověrku, aby se mohl setkávat s utajovanými skutečnostmi. Tohle je přeci o důvěře a já nemám důvod nikoho z ničeho nařknout. Nechápu, proč byl informatik kvůli tomu vůbec vyslýchán," říká Dobeš.

Majerník figuruje ve více kauzách

Bývalý policista Majerník stál před soudem již v roce 2010 spolu s dalšími bývalými kolegy Radkem Turišinem a Adamem Řebíčkem s obžalobou, že nutili podnikatele platit statisícové částky za slib beztrestnosti. Právě v té době Majerník náhodou nakupoval ve velkém v okolí Teplic půdu, bezmála 15 hektarů za 876 tisíc korun. Předloni v červnu však teplický soud celou trojici osvobodil, odvolací senát ústeckého krajského soudu ale případ vrátil zpět do Teplic.

V případu, kterým se teplický soud zabývá nyní, jde o třicetitisícový úplatek. Majerník ho podle obžaloby inkasoval za to, že svému známému pomohl vymoci 120 tisíc korun za koupené auto, které ve skutečnosti nepatřilo prodávajícímu, ale leasingové agentuře (o případu zde).

Do třetice se Majerníkovo jméno vyskytuje v případu jeho bývalého kolegy Petra Spálenky. Toho policie zatkla krátce po té, kdy podle vyšetřovatelů převzal 30 tisíc korun od podnikatele, jemuž sliboval odložení jeho případu. Spálenka tvrdil, že na odložení případu s ním spolupracoval právě Majerník, který měl podnikatelovu kauzu na starost.


Video