David Berdych | foto: iDNES.cz, iDNES.cz

Berdychův boj o svobodu odročila námitka žalobkyně na podjatost soudce

  • 5
Státní zástupkyně viní z podjatosti soudce, který rozhoduje o podmínečném propuštění Davida Berdycha. Na poslední chvíli tak muselo být nařízené líčení odročeno až na březen. Berdych tak zůstává posledním, kdo z gangu, který nese jeho jméno, zůstává ve vězení.

Obhájce Davida Berdycha Jaroslav Ortman uvedl, že státní zástupkyně podala námitku v pondělí, jen několik hodin před nařízeným jednáním. Jako důvod podle něj uvedla, že v prosinci se Ortman a soudce Kryštof Nový setkali při jiném líčení a využili situace. „Pouze jsme dohadovali termín líčení, který nám vyhovuje,“ řekl Ortman.

Krok státní zástupkyně obhájce rozzlobil a hodlá na ni podat stížnost. Tvrdí, že jednání záměrně zdržuje, námitku podjatosti podala na poslední chvíli a vyčítá jí též, že neprostudovala spis v kauze.

David Berdych si podal žádost o podmínečné propuštění loni v létě poté, co si ve vězení odpykal dvě třetiny trestu. Obvodní soud mu nejprve nevyhověl (více o zamítnutí zde). Městský soud však verdikt zrušil s tím, že je třeba nový, aktuální znalecký posudek z oboru psychiatrie. Jaroslav Ortman také žádal o předvolání policistů Tomáše Gregora a Heleny Kahnové, kteří činnost gangu odhalili.

Berdychovu žádost o propuštění soud odmítl loni v červenci:

29. července 2014

Členové gangu byli zatčeni v roce 2004. V říjnu 2006 byl Berdych odsouzen k 9 letům a 9 dnům vězení. Soudy mu pečlivě dopočítávaly trest, aby byl včetně předchozích verdiktů ve vězení maximálně možných patnáct let.

Berdychův gang měl několik menších skupin a dohromady čítal kolem padesáti členů. Specializoval se na únosy podnikatelů, které držel i několik dní a nutil je k vydání majetku. Jindy se členové gangu zmocnili vytipovaného kamionu nebo přepadli kurýra s penězi. Několikrát použili k páchání trestné činnosti policejní uniformy.

Gang krylo několik pražských detektivů z Odboru boje s organizovaným zločinem, který měl mafiány naopak odhalovat. Ti za to dostávali část kořisti. Před soud se dostali policisté Josef Opava a Petr Koňařík.

Kdo je kdo v kauze Berdych

Opava dopadl hůř než Berdych, vězení mu podlomilo zdraví. Na svobodu byl propuštěn v roce 2012, téměř hluchý. Ke známým členům gangu patřil ještě Tomáš Půta, který byl také podezřelý, že spáchal takzvanou „loupež století“, při které se ztratilo 153 milionů korun. Soud ho však v tomto případě osvobodil. Půta vyšel na svobodu v roce 2013. Nejdřív dělal zedníka, nyní se podle Ortmana živí jako řidič rozvážející zboží.

David Berdych pracoval jako vyhazovač v baru Discoland Sylvia, jehož majitelem byl Ivan Jonák (o jeho propuštění po odpykání trestu za vraždu manželky čtěte zde). V Discolandu se scházeli lidé z pražského podsvětí a Berdych tak získal mnoho důležitých kontaktů.


Nejlepší videa na Revue