Přerovský soud po třech letech zprostil Vladimíra Hučína obžaloby. | foto: Luděk Peřina

Soud po třech letech osvobodil Hučína

  • 76
Přerovský soud po třech letech zprostil bývalého agenta BIS Vladimíra Hučína obžaloby z šesti činů. Podle státní zástupkyně podněcoval levicový extremismus, aby upozornil na jeho nebezpečí. Podle obhájců proces probíhal na politickou objednávku. Mstí se mi komunisté, tvrdí Hučín.

Soud dospěl k závěru, že ani v jednom z bodů obžaloby nelze vyslovit vinu. Soudce Michal Jelínek zdůvodnil verdikt například tím, že ani jeden z činů, z nichž Hučína vinila obžaloba, nebyl trestným činem.

"Prožívám pocit nesmírně velkého vítězství. Chtěl bych poděkovat všem přátelům i příznivcům, kteří byli v minulosti násilně vynášeni z budovy soudu a při mojí podpoře nešetřili svým časem, ale riskovali i zdraví," řekl Hučín iDNES po vynesení rozsudku.

Obě strany sporu si vzaly lhůtu na rozmyšlenou. Hučín ale požaduje zpět dvě zadržené malorážky, proto zvažuje odvolání proti výroku o zabavení věci.

Hučín byl obžalován, že v 90. letech jako důstojník BIS zveličoval levicové nebezpečí, přechovával tajné materiály a osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.

"Rozsudek je pro mne překvapením," konstatovala přerovská státní zástupkyně Jana Staňková, která v závěrečné řeči požadovala nepodmíněný tříletý trest.

"Vědomě šířil poplašné zprávy, záměrně nepravdivě informoval BIS, sám podněcoval radikalizaci levicového extremismu. Přechovával utajované písemnosti a pořizoval si kopie evidenčních lístků občanských průkazů," uvedla.

Přitěžující okolností je podle ní počet trestných činů a dlouhá doba, po kterou je měl Hučín páchat. Bývalému agentovi hrozilo až deset let vězení, obžaloba žádala trest v jedné třetině sazby. Obhajoba žádala zproštění viny.

Podle jeho obhájce Stanislava Devátého neměla žalobkyně pro svá tvrzení důkazy. Zpochybňoval především věrohodnost jednoho z hlavních svědků obžaloby Vlastimila Švéda, který tvrdí, že Hučínovi vyráběl na zakázku výbušniny.

Komunistické hydře uřízneme hlavu
Hučín veškerou vinu popíral a proces označoval za politický - prý se mu mstí bývalí komunisté, kteří zůstali ve státní správě. "Soud vycházel z důkazů, které mu předložili. Už ale neviděl přípravu vyšetřování a ty, kteří tahali za nitky, a ty, kteří mě k soudu dostali," poznamenal Hučín.

"Důležitá je i další věc: náš boj nekončí. Je třeba odkrýt všechny funkcionáře spojené s komunistickým režimem, kteří dnes sedí ve státní zprávě na odpovědných místech. Této hydře je třeba uříznout hlavu," míní bývalý disident a agent BIS.

V nejbližší době si chce ale odpočinout a věnovat se publikační činnosti. "Mám několik nabídek," řekl MF DNES.

"Rozhodnutí soudu respektujeme, nicméně máme vlastní právní názor," reagoval pro ČTK mluvčí BIS Jan Šubert. Podle něj má služba zatím jen informace z tisku, a bylo by proto předčasné, aby zveřejňovala vlastní komentář. "Rozsudek také zatím není pravomocný," připomněl Šubert.

Proces byl dlouho neveřejný kvůli projednávání utajovaných skutečností. Proti vyloučení veřejnosti protestovali Hučínovi příznivci. Loni v říjnu dokonce skandováním na chodbě soudu přerušili jednání. Z budovy je musela vyvést policie. - více zde

Příznivci obžalovaného dorazili k soudu i tentokrát a po skončení procesu zazpívali před soudní budovou státní hymnu. "Je to rozhodně krok k demokracii. Tlak, který jsme vyvíjeli za těch pět let, stál za to. Justice se přeci jenom vzpamatovala," řekla Věra Mašínová.

Další kauzy věčného bojovníka
Vladimír Hučín figuruje také v několika dalších procesech. Rehabilitace se snaží dosáhnout v rozsudku z roku 1984, kdy byl odsouzen za pobuřování a hanobení státu světové socialistické soustavy.

Kromě toho však dostal podmíněný trest i za krádež a poškozování cizí věci. Přerovský soud ho loni v únoru rehabilitoval jen částečně a podmínku mu snížil na šest měsíců. - více zde

V lednu ho olomoucký vrchní soud definitivně rehabilitoval v jiné kauze. Disident a bývalý důstojník BIS dostal v roce 1977 devět měsíců za nedovolené ozbrojování. Zbraně byly k boji proti režimu, tvrdil. - více zde

,

Nejlepší videa na Revue