Obžalovaní z vraždy Anny Politkovské u moskevského vojenského soudu - zleva Džabrail Machmudov, Ibrahim Machmudov, Pavel Rjaguzov, Sergej Chadžikurbanov. (19.únor 2009)

Obžalovaní z vraždy Anny Politkovské u moskevského vojenského soudu - zleva Džabrail Machmudov, Ibrahim Machmudov, Pavel Rjaguzov, Sergej Chadžikurbanov. (19.únor 2009) | foto: Profimedia.cz

Soud osvobodil všechny tři obviněné z účasti na vraždě Politkovské

  • 27
Porota moskevského vojenského soudu osvobodila tři muže obžalované ze spoluúčasti na vraždě novinářky Anny Politkovské. Dvanáct porotců dospělo jednomyslně k verdiktu, že bývalý policista Sergej Chadžikurbanov a čečenští bratři Džabrail a Ibragim Machmudovovi jsou nevinní. Prokurátorka oznámila, že se odvolá.

Rozhodnutí podle ČTK padlo také v případu důstojníka tajné služby Pavla Rjaguzova, kterého policie podezírala z účasti na spiknutí. Nepovedlo se ale proti němu najít důkazy.

Syn novinářky Anny Politkovské Ilja prohlásil, že rodina verdikt respektuje. "Podporujeme rozhodnutí poroty, protože státní prokuratura nemohla obviněné usvědčit." Ještě před vynesením rozsudku však příbuzní a dřívější kolegové Politkovské prokuratuře vytýkali, že selhala a zločin se jí nepodařilo objasnit.

Právní zástupkyně rodiny Politkovských Karina Moskalenková později před soudní budovou prohlásila, že rodina skutečného vraha novinářky najde. "Požadujeme, potřebujeme najít opravdového vraha, a toho dosáhneme," řekla novinářům.

anna politkovská

Anna Politkovská se narodila v rodině diplomatů OSN v New Yorku. Pracovala jako novinářka pro list Novaja Gazeta a známá byla díky svým článkům o Čečensku a kritice režimu Vladimira Putina. Novinářka, kterou zastřelili před dvěma roky v jejích osmačtyřiceti letech, napsala knihy Putinovo Rusko a Špinavá válka: Ruský reportér v Čečensku. - přečtěte si S Annou zmizela naděje, že zjistíme pravdu o Čečně

Anna Politkovská

Annu Politkovskou, novinářku a kritičku Kremlu, zastřelil nájemný vrah v říjnu 2006 na chodbě moskevského domu, v němž žila.

Za rok se za mřížemi ocitlo deset podezřelých, většinu z nich ale policie po čase propustila. Vražda vyvolala ve světě takový rozruch, že ruské úřady slíbily brzké objasnění.

Kdo si vraždu objednal, ale není stále jasné. Dopadnout se podařilo jen údajné vykonavatele vraždy. Prokuratura obvinila z účasti na vraždě Ibrahima a Džabraila Machmudovy. Politkovskou podle obžaloby sledovali. Bývalý policejní důstojník Sergej Chadžikurbanov jim měl poskytnout technickou pomoc.

Hlavní obviněný a zároveň třetí bratr Machmudových - Rustam - u soudu chyběl. Je totiž stále na útěku a je na něj vydán mezinárodní zatykač. Prokurátoři ho obvinili ze zastřelení Politikovské.

Během procesu s jeho bratry a Chadžikurbanovem napsaly noviny Kommersant, že unikl ze země díky falešným dokladům od tajné služby FSB, s níž také spolupracoval. - přečtěte si Údajný vrah Politkovské prý utekl díky falešným dokladům od tajné služby

Západ i ruská opozice podezírají z účasti na vraždě novinářky právě tajné služby. Prokremelská média vraždu Politkovské zase připisují oponentům Kremlu, hlavně uprchlému oligarchovi Borisi Berezovskému, nebo nepřátelům čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Ti si prý mohli objednat vraždu známé kritičky Putina a Kadyrova, aby jim uškodili.

Podle newyorského Výboru na ochranu novinářů je Rusko třetí nejnebezpečnější zemí pro žurnalisty. Od roku 1992 tam bylo zabito 49 novinářů. Jejich vrazi ve většině případů zůstávají nepotrestáni. Vyšší počet reportérů zaplatil za svou profesi životem už jen v Iráku a Alžírsku.

právní systém v rusku

Roky tlaku z oficiálních míst na ruské soudce a prokurátory vytvořily justici, která je často neschopna vyřešit prominentní vraždy. Čtvrteční soud to potvrdil, napsala agentura Reuters. Zastřelení novinářky bylo jedním z řady z podobných případů.

Vyšetřovatelé neobjasnili například vraždu amerického investigativního reportéra Paula Chlebnikova nebo čečenského opozičního lídra Ruslana Jamadajeva.

Kritici a právní experti tvrdí, že Kreml sice přímo vyšetřování neblokoval, ale právní systém v Rusku podkopal do takové míry, že prokuratura opakovaně selhává.

"Velmi zřídka vidíme pokrok v prominentních případech. Částečně kvůli ubohé kvalitě justičního systému, ale také protože exekutiva nalamuje soudnictví, kompletně ho podkopává," řekla například Maria Lipmanová, analytička thinktanku Carnegie Center v Moskvě. "Zajištěním kontroly nad soudy, se Kremlu podařilo vytvořit generaci prokurátorů a vyšetřovatelů podlehajících manipulaci".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video