Krajský soud v Plzni zprostil Milana Zádamského všech bodů obžaloby

Krajský soud v Plzni zprostil Milana Zádamského všech bodů obžaloby - Soudce společně s ním omilostnil většinu členů údajně dvanáctičlenného vyděračského gangu, který podle obžaloby terorizoval několik let podnikatele v Karlovarském a Plzeňském kraji (7. prosince 2009) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soud osvobodil většinu členů Zádamského gangu

  • 48
Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby většinu členů tzv. gangu Zádamského, kteří podle obžaloby terorizovali podnikatele na západě Čech. Dvanáct lidí údajné skupiny čelili obvinění ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů. Nakonec dostali čtyři lidé podmínku.

Zádamský se ale na svobodu hned nedostane, státní zástupce Jiří Komorous se totiž proti rozsudku i propuštění odvolal. O tom, jestli Zádamský a ostatní muži zůstanou bez trestu a jestli půjdou brzy z vazby, rozhodne do několika dnů Vrchní soud v Praze.

Trest nakonec dostali jen "malé ryby" celé skupiny. Dušan Oračko a Martin Bláha dostali za výtržnictví roční nepodmíněný trest. Alan Treml odešel s podmínkou za pokus o uplacení karlovarských strážníků. Podmínku dostal také Marek Prukl za nepovolené držení zbraně.

Podle rozsudku by měli jít do věznice s ostrahou. "Vzhledem k době strávené ve vazbě jde ale jen o formalitu," uvedl soudce Milan Štejr.

Krajský soud v Plzni zprostil Milana Zádamského všech bodů obžaloby

Do vězení tedy muži pravděpodobně nenastoupí. Jejich trest se týkal incidentu na diskotéce v Hroznětíně na Karlovarsku, kterou přijeli s dalšími asi dvaceti lidmi "ohlídat".

Dvanáctičlennou skupinu vinila obžaloba z účasti na zločinném spolčení, vydírání, ublížení na zdraví, podplácení a dalších činech s trestní sazbou deset nebo deset až patnáct let.

Údajný gang, který podle obžaloby působil v západních Čechách od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role.

Čtení rozsudku trvalo dvě hodiny

Šéfem skupiny byl právě Milan Zádamský, kterému hrozilo až deset let vězení. Proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnávaný s pověstným Berdychovým gangem.

Rozsudek měl soudce na pětatřiceti stranách, čtení zabralo více než dvě hodiny. Celý spis obsahoval deset tisíc stran a konalo se třiašedesát hlavních líčení.

Hlavně nedůvěryhodnost svědků vedla soudce už v květnu k tomu, že sedm mužů zprostil obžaloby. Osvobozující rozsudek ale posléze Vrchní soud v Praze zrušil. Vyhověl tak přání státního zástupce Jiřího Komorouse.

Soudce: Neumím si představit další důkazy

Osvobozující rozsudek se týkal asi dvou třetin bodů obžaloby, tedy starších skutků spojených s vydíráním. Zbývající body hovořily třeba o rozbitých výherních hracích automatech, incidentech na diskotéce a právě vydírání jejích majitelů.

Soudce Milan Štejr u soudu zopakoval, že hlavním důvodem zprošťujícího verdiktu je hlavně nevěrohodnost svědků a to, že se obžalobě se plno skutků nepodařilo prokázat.

"Nebyly vzneseny žádné další důkazy, ať už žalobcem, tak ani obhájci. Nedokáži si představit, jaké další důkazy by tedy měly zaznít a které by měly být prováděné," uvedl Štejr s tím, že nikdy nešlo o zločinné spolčení.

,

Video