Obžalovaní ze zbití Romů v Novém Bydžově před Okresním soudem v Hradci Králové

Obžalovaní ze zbití Romů v Novém Bydžově před Okresním soudem v Hradci Králové (7. prosince 2011) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Soud osvobodil třináct obžalovaných za napadení Romů v Novém Bydžově

  • 43
Královéhradecký okresní soud zprostil obžaloby třináct lidí stíhaných za napadení Romů po březnové demonstraci v Novém Bydžově. Podle soudce Karla Peřiny nepřinesla policie a státní zástupce dost důkazů, že šlo o výtržnictví s rasovým motivem. Dva stíhané soudní líčení teprve čeká.

Policie navrhla obžalovat celkem 15 účastníků demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti ze severních Čech, kteří v březnu přijeli do městečka na Královéhradecku demonstrovat proti romské menšině. (více o incidentu čtěte zde)

Dva z obžalovaných se z jednání omluvili, dva byli vyloučeni do samostatného procesu, protože si nepřevzali dokumenty. Zbylých jedenáct příznivců krajně pravicové strany pak v soudní síni čekalo na verdikt.

Řvali na nás cikánský svině, tvrdil poškozený

Na straně poškozených vypovídal Emil Čonka, kterého v osudný den vezla do nemocnice sanitka s otřesem mozku, oděrkami a pohmožděninami.

Další obvinění za Bydžov

Za březnovou demonstraci policie stíhá také jednoho z účastníků, který údajně vykřikoval rasistická hesla. "Je podezřelý z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," sdělila na adresu 22letého muže z Nymburska krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Hned v den demonstrace policie oznámila, že jednoho z předvedených účastníků podezírá z propagace zakázané Dělnické strany, neboť měl její logo na šále. V tomto případě zatím stále probíhá trestní řízení, obvinění ale ještě nepadlo.

"Po demonstraci jsme s bratrem seděli na náměstí, pak jsme šli parkem k autu. V Husově ulici nás napadlo asi pět lidí, dva šli na mě, pak se ukázalo dalších deset, tak jsem začal utíkat," vypovídal Čonka.

Když se vrátil pomoci bratrovi, někdo mu prý podrazil nohy a skupina extremistů ho začala kopat. "Řvali cikánský svině černý, do plynu s váma, zachránil mě až kolemjdoucí," uvedl.

Jeho bratr Radek dodal, že dostal tyčí do ramene, které ho stále bolí. Pak do něj kopali, ale podrobnosti si nepamatuje. Stejně je na tom i třetí z napadených, Radek Kováč. I on ale policii popsal, že je napadla skupinka extremistů, do Emila Čonky prý kopalo asi pět lidí.

Romové napadli nás, tvrdí obžalovaní

Více než tucet obžalovaných ale incident vidělo zcela opačně. Ačkoli někteří odmítli vypovídat, všichni se shodovali, že je Romové napadli jako první.

"Po skončení demonstrace jsme ještě byli v hospodě. Když jsme šli na nádraží, potkali jsme tři osoby, jeden z nich mě udeřil dřevěnou tyčí přes tvář, byl jsem otřesen a probral jsem se až při příjezdu policie," uvedl například Petr Jakl.

Podpořil ho také Tomáš Pšanský, podle něhož skupinky účastníků demonstrace cestou na vlak napadl Rom. "Byl napřažený a chtěl mě uhodit teleskopickým obuškem, ale uhnul jsem a pak jsem viděl, že kamarád Ploch měl tržnou ránu na hlavě a tekla mu krev," líčil soudu.

Další z obžalovaných, Josef Pánik, se podle svých slov před soudem ocitl jen proto, že si scénu fotografoval. Když ho zadržela policie, přišel prý o aparát a dodnes ho neviděl.

Soudce vyzval poškozeného Emila Čonku, aby identifikoval útočníky i v soudní síni. Ten se o to pokusil, soudce ale nakonec konstatoval, že důkazů je málo a policie si některé nechala uniknout.

"Skutek se nepochybně stal, ale není možné určit, který z obžalovaných se jednání dopustil. Kterých pět nebo šest z 15 pachatelů kopalo do poškozeného nebo kdo nadával," odůvodnil soudce svůj verdikt.

Předměty doličné byly, důkazy ne

Policisté na místě potyčky našli boxer, zbytky půllitru a rozštípanou dřevěnou tyč, ale přestože odebrali otisky prstů a DNA zadržených, neztotožnili je s nalezenými věcmi.

"Policie sice zajistila na místě předměty, ale neprovedla expertízu a neurčila, komu patřily. Také rekognice nebyla provedena zákonným způsobem," uvedl soudce. Policisté namísto identifikace tváří v tvář pouze ukázali poškozeným Romům fotografie zadržených.

Ti útočníky údajně poznali, ale ještě před tím je měli možnost vidět a podle zákona by měli určovat totožnost z více fotografií, na kterých má být vždy více podobných osob.

Všech třináct souzených v této části procesu proto soud osvobodil, státní zástupce se ale okamžitě odvolal ke krajskému soudu. Případ tak zatím nemá rozuzlení.

"Provedenými důkazy bylo jednoznačně prokázáno, že minimálně někteří z obžalovaných se daného jednání dopustili," řekl státní zástupce Alexandr Pumprla, který pro obžalované navrhoval v 11 případech podmíněné tresty. Pro dva z obžalovaných chtěl tresty nepodmíněné s ohledem na jejich další trestnou činnost.

,

Video