Jan Svoboda, Jiří Horký a Zdeněk Kašpar čekají na jednání pražského soudu, kde čelí obvinění z internetového pirátství (12. června 2009)

Jan Svoboda, Jiří Horký a Zdeněk Kašpar čekají na jednání pražského soudu, kde čelí obvinění z internetového pirátství (12. června 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Soud osvobodil počítačové „piráty z Akademie věd“

  • 306
Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny trojici mužů, která podle policie provozovala počítače s filmy a hudbou ke stažení. Jejich úložiště v budově Akademie věd patřilo údajně k největším na světě. Ředitelka protipirátské unie tvrdila, že spáchali škodu za 35 milionů korun.

Soud rozhodl, že se trestný čin se sice stal a servery s daty skutečně existovaly, ale nepodařilo se prokázat, že viníky jsou právě obžalovaní.

Soudce Ivo Skoupý uvedl, že ani podle jeho názoru kvalitní znalecký posudek nedokázal zodpovědět na to, kdo přesně se trestného činu dopustil. Vadilo mu i to, že v obžalobě chyběla konkrétní díla, která měla být stažena. 

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i obžalovaní si ponechali lhůty pro odvolání.

Trojice letos v dubnu dostala podmíněný roční trest s odkladem na zkušební dobu dvou let. Proti trestnímu příkazu se ale všichni odvolali a proto začalo klasické soudní jednání. - čtěte Za pirátské filmy a hudbu dostali mladíci podmínku

Pirátské úložiště nabízelo loni soubory jen měsíc, ale ohromovalo objemem dat. Filmovému a hudebnímu průmyslu mělo způsobit škodu za 35 milionů korun. Soubory byly uložené na spojených discích třinácti počítačů v budově Ústavu termomechaniky Akademie věd v Praze, kde měla kancelář pronajatou soukromá firma, v níž pracovali dva z obžalovaných.

Obžalovaní Jan Svoboda, Jiří Horký a Zdeněk Kašpar vinu popřeli. Obhájci Svobody a Horkého u soudu mimo jiné tvrdili, že policie dostatečně neodůvodnila, proč přistoupila k domovním prohlídkám, a neměla tak práva zabavit počítače.

Napadli také znalecký posudek. "Pan znalec nebyl schopen popsat, jak server fungoval, prý z důvodu bezpečnosti. To mi připadá, jako by znalec v oboru lékařství neřekl, jak byl člověk zabit, aby nedával návod k vraždě," uvedl jeden z obhájců.

Státní zástupce naopak tvrdil, že především Svoboda a Horký jako počítačoví experti museli dobře vědět, čeho se dopouštějí.

Právě technická složitost systému, jakým se filmy stahují, hrála v případě velkou roli. U soudu tak neustále zaznívaly termíny jako upload, IP adresa, nebo konfigurace. Kašpar měl u sebe například zašifrované soubory, které se ani znalci a kriminalistům nepodařilo otevřít.

Zřejmě právě proto se nepodařilo jednoznačně prokázat, že obžalovaní byli jediní kdo měl k serverům přístup, a že právě oni přes ně distribuovali filmy a hudbu.

,
Témata: hudba, policie, Škoda

Video