Soud osvobodil novináře Zukala

  • 1
Soud rozhodl v kauze novináře Zdeňka Zukala. Osvobodil ho. Žalobce ho vinil z křivého obvinění. Před 5 lety podle něj v reportážích uvedl nepravdu o olomoucké kauze. Soud zprostil viny i podnikatele Oldřicha Přikryla, který si měl reportáž objednat. Padly ale i podmínky.

Proti osvobození Zukala i Přikryla se hned v soudní síni odvolala státní zástupkyně Šárka Bobáková. Případ tak projedná ještě krajský soud.

Zukal vyráběl podle obžaloby reportáže na objednávku jednoho z hlavních aktérů takzvané olomoucké kauzy a dalšího obžalovaného, podnikatele Oldřicha Přikryla.

Ty, jak tvrdí obžaloba, diskreditovaly jeho bývalého obchodního partnera Dušana Magnu a policisty, kteří kauzu vyšetřovali.

Soudce Aleš Rýznar osvobozující verdikt zdůvodnil tím, že během procesu nezazněly žádné důkazy, které by jasně potvrzovaly verzi státních zástupců.

"Ani jeden z důkazů hodnověrným způsobem nehovoří o tom, že by si Přikryl u Zukala objednal natočení reportáže," zdůvodnil soudce. "A soud musí v případě sebemenších důkazních pochybností rozhodnout ve prospěch obžalovaných," dodal Rýznar.

Stejně tak se podle soudce neprokázalo, že by novinář věděl o tom, že od svých zdrojů dostal nepravdivé informace.

S osmiměsíční podmínkou od soudu odešli Marie Dolečková a Vladimír Procházka, kteří v reportážích vystupovali.

Podle soudu úmyslně lhali o policistech, kteří spletitý případ vyšetřovali. Oba o nich tvrdili, že jim během výslechů vyhrožovali.

"Dolečková poskytla v rámci natáčení záměrně nepravdivé údaje. Musela vědět, že poškozeným za ně může hrozit trestní stíhání," řekl ČTK Rýznar.

Jedna z reportáží byla o luxusním zájezdu za sto tisíc korun, který údajně objednal a zaplatil Magna tehdejšímu vyšetřovateli olomoucké kauzy Vladimíru Trýznovi.

Později se ukázalo, že to nebyla pravda a na smlouvě pouze někdo zfalšoval podnikatelův podpis. O skutečně objednaný a zaplacený zájezd se nikdo nepřihlásil a ten propadl. Nikdy se nezjistilo, kdo za pobyt v Izraeli zaplatil, ani kdo informace a smlouvu Zukalovi dal. Novinář svůj zdroj od počátku chrání.

Žalobkyně: Nejde o svobodu slova
Vhledem k odvolání státní zástupkyně případ tímto rozsudkem nekončí. Žalobkyně trvá na tom, že novinář nepravdivé informace o Magnovi a policistech zveřejňoval úmyslně a na Přikrylovu objednávku.

"Trvám na tom, co stojí v obžalobě. Proto jsem se odvolala," vysvětlila Bobáková. Odmítla také, že by se v procesu bojovalo o princip svobody slova. "Nejde o svobodu slova. Tady nikdo neříkal svůj názor. Byly podávány zcela lživé informace jako objektivně ověřené," prohlásila státní zástupkyně.

"Když ne o svobodu slova, tak o co jiného šlo?" reagoval na výrok Zukal.

"Jsem v každém případě rád, že došlo ke zproštění, i když případ vzhledem k odvolání státní zástupkyně nekončí. Tu část života, kterou jsem strávil po soudech už mi ale stejně nikdo nevrátí," komentoval rozsudek novinář.

Olomoucká kauza
Olomoucká kauza před několika lety zasáhla ministerstvo vnitra, speciální policejní sbory a rovněž i tajnou službu.

V Olomouci se mezi policisty a některými podnikateli strhla lavina vzájemného obviňování, aktéři na sebe podávali trestní oznámení, vyráběli podvrhy a odposlouchávali se. V pozadí byly patrně obchody s kradenými auty nebo zbraněmi.

Vnitro nakonec rozprášilo olomoucké pobočky inspekce ministra, útvaru pro boj s organizovaným zločinem a civilní kontrarozvědky.

Drtivá většina policistů a příslušníků BIS, kteří se s olomouckým podsvětím zapletli, skončila v civilu. Někteří z nich byli odsouzeni za zneužívání pravomocí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video