Státní zástupce se proti verdiktu soudu ihned odvolal. Ilustrační foto.

Státní zástupce se proti verdiktu soudu ihned odvolal. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Soud osvobodil liberecké vývozce zbraní

  • 4
Liberecký krajský soud zprostil viny dva šéfy firmy Agroplast. Pětačtyřicetiletý Petr Pernička a o tři roky mladší Zbyňek Švejnoha čelili obvinění, že v řadě států světa tajně obchodovali s protiraketovou technikou, vojenskými letadly či se špičovými radary.

"Nebylo jasně prokázáno, že by se dopustili toho, co jim klade obžaloba za vinu," zdůvodnil svůj verdikt soudce Petr Neumann.

Podle něj bylo v případu málo důkazů. "Neexistovaly žádné přímé důkazy a část z těch, které státní zástupce předložil, byla pořízena v cizině v rozporu s naším právním řádem, takže jsme je použít nemohli."

Ústecký státní zástupce Jan Jakovec se proti verdiktu soudu ihned odvolal.
"I když většina důkazů je nepřímých, nasvědčují tomu, že se skutek stal a že se Agroplast těmito obchody zabýval už několik let před tím," nechal se slyšet v závěrečné řeči.

Migy zabavili policisté v Ázerbajdžánu
V kauze, o které bude nyní rozhodovat Vrchní soud, hrozí oběma mužům za porušování předpisů zahraničního obchodu s vojenským materiálem od jednoho roku do osmi let vězení.

Podle státního zástupce měli od května 1994 až do března 1999 uzavírat bez licence smlouvy o dodávkách vojenské techniky ze zemí bývalého Sovětského svazu do Bulharska či Severní Koreje. Dojednávaných obchodů bylo podle obžaloby víc, ale uskutečnila se jen dodávka protiraketového komplexu za 70 milionů dolarů v srpnu 1998 na Kypr.

Poslední zásilku, mířící z Kazachstánu do Severní Koreje, zabavili v březnu 1999 ázerbájdžánští policisté při mezipřistání v Baku. V letadle Ruslan objevili šest rozmontovaných migů.

Muži prý vyváželi náhradní díly
Oba muži ale od samého počátku tvrdí, že jsou nevinní. "Byly to náhradní díly a měly směřovat do Indie a na ni jsme měli licenci," prohlásil u soudu Švejnoha.

Ten navíc říká, že nic neorganizoval a měl jen náklad překontrolovat. "To jsem ale nemohl udělat, protože když jsem na letiště dorazil, byl už náklad uvnitř," říká. "Došlo ke změně letového plánu. Letadlo mělo letět do Bratislavy. Tam bych zásilku překontroloval."

Podle státního zástupce ale šlo jen o zastírací manévr. "Kazachstán náramně stál o to, aby se mu letadla vrátila zpět," uvedl Jakovec. Vyšetřování prý komplikovalo to, že řada dokumentů byla skartovaná.

"Kazachstánské úřady zase odmítly cokoli sdělit s tím, že jde o státní tajemství," vysvětlil. "Přesto existuje mnoho listin, například kupní smlouvy, plné moci a platební příkazy, které ukazují na to, že transakce probíhaly. Potvrzují to i výpovědi svědků z ciziny, kteří se na organizaci obchodů podíleli."

Právě tato svědectví jsou ale podle soudu i obhajoby neplatná. "Při výslechu nebyli přítomní obhájci obžalovaných a nemohli tedy klást svědkům otázky," upozorňují advokáti. "A to trestní řád nepřipouští."

Případ sledovaly i americké tajné služby
Podle soudu není možné ani vyslechnout svědky znovu. "Přítomnost advokáta totiž nepožaduje zase trestní řád zemí, kterých se to týká, například Bulharska," vysvětlil Neumann.

O kauzu Agroplast se zajímaly po příhodě v Baku i americké zpravodajské služby a Česku hrozila ze strany USA hrozba embarga. Věc muselo urovnávat české ministerstvo zahraničí.

Oba šéfové firmy se nějakou dobu po události v Baku skrývali v Rusku. Nakonec se vrátil jen Švejnoha. Hlavní obžalovaný majitel firmy Petr Pernička, který žije už řadu let v zahraničí, si se soudem dopisoval a po celou dobu procesu se nechal zastupovat svým advokátem.

Nyní se tedy bude moci vrátit zpět do Česka. "Necháme zrušit příkaz k zatčení," dodal Neumann. "Pokud vím, pobýval na nějakou dobu na britských Panenských ostrovech a nyní je v Kanadě."


Video