Vynesení rozsudku nad členy Agroplastu Petrem Perničkou (vlevo) a Zbyňkem Švejnohou (vpravo)

Vynesení rozsudku nad členy Agroplastu Petrem Perničkou (vlevo) a Zbyňkem Švejnohou (vpravo) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Soud opět zprostil obžaloby manažery Agroplastu z pašování zbraní

  • 2
Liberecký krajský soud znovu zprostil bývalé manažery Agroplastu Petra Perničku a Zbyňka Švejnohu obžaloby z nelegálního obchodování se zbraněmi. Hrozilo jim až osm let vězení. Svoji vinu ve více než deset let starém případu od začátku odmítali.

"Navrhl jsem podmínky s ohledem na velký časový odstup, jedná se o případy staré deset a dokonce i více let," zdůvodnil krajský státní zástupce Jan Jakovec požadované tresty. Podle obhájců je ale celé obvinění vykonstruované a šéf Agroplastu Petr Pernička i jeho společník Zbyněk Švejnoha jsou nevinní.

Ve zdůvodnění rozsudku soudkyně uvedla, že v případu existuje "důkazní díra", některé důkazy nelze už po více než 10 letech provést. Důkazy prý netvoří ucelený řetězec.

"Soud má zato, že část důkazů opatřených právní pomocí v zahraničí je nepoužitelná," uvedla soudkyně krajského osudu v Liberci Olga Fričová. Státní zástupce podal dříve návrhy na doplnění dokazování. Chtěl znovu vyslechnout pět klíčových svědků, kteří by mohli v případu nelegálních obchodů se zbraněmi vypovídat a už dříve obžalované usvědčovaly.

V 90. letech ale byli vyslechnuti bez obhájců obžalovaných, soud jejich výpovědi nemohl použít. Návrh státního zástupce na další výslechy soud odmítl. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal.

"O vině obžalovaných jsem přesvědčen, důkazy podle mého přesvědčení k odsouzení stačily," komentoval rozsudek státní zástupce Jan Jakovec. Od odvolání si slibuje, že Vrchní soud potvrdí pravdu obžaloby.

Obžalovaní Pernička ani Švejnoha se nechtěli vyjadřovat, odmítli komentovat i to, jestli budou po českém státě požadovat náhradu. Podle obžaloby jim hrozilo za nelegální dovoz zbraní až osm let vězení. Pernička se několik let skrýval v zahraničí.

Celá kauza má ještě jeden rozměr. Na závěr soudkyně upozornila na zásadní procesní chyby v celém případu. Trestní řízení vlastně podle práva nikdy nezačalo.

Šest rozmontovaných migů

V doručeném usnesení o zahájeném trestním řízení byl podle soudkyně skutek popsán velmi obecně. Podle této formulace by ani odsouzení nebylo možné. Na doručence také chybí podpis advokátky, je tam podepsán jiný člověk z advokátní kanceláře.

Osmačtyřicetiletého Perničku a jeho o tři roky mladšího společníka Švejnohu viní obžaloba z toho, že od května 1994 až do března 1999 uzavírali bez licence smlouvy o dodávkách vojenské techniky ze zemí bývalého Sovětského svazu do Bulharska či Severní Koreje.

Dojednávaných obchodů bylo podle obžaloby víc, ale uskutečnila se jen dodávka protiraketového komplexu za 70 milionů dolarů v srpnu 1998 na Kypr. Poslední zásilku, mířící z Kazachstánu do Severní Koreje, zabavili v březnu 1999 ázerbájdžánští policisté při mezipřistání v Baku. V letadle Ruslan objevili šest rozmontovaných migů. Ve stejném letadle byl i Zbyněk Švejnoha, podle obžaloby měl celou transakci organizovat.

Švejnoha ale tvrdí, že je nevinný. "Byla to dodávka pro Omnipol a on ji měl doprovázet, kontrolovat a pak se prokázat originální licencí," hájil Švejnohu advokát. "V letadle bylo i jiné zboží, nejen to Agroplastu, takže můj mandant těžko mohl o něčem rozhodovat a vydávat příkazy o případné změně cíle letu."

Podle Perničky byly všechny transakce přísně kontrolované a legální. "Neprodávali jsme propisovačky," řekl Pernička. "Obchodovali jsme s vojenskou technikou a tady platí přísná pravidla, kontrolovaná ministerstvem. Pokud bychom něco porušili, mohli nám odebrat licenci."

Důkazy jsou skartované

Poukázal i na to, že o transakcích nejsou žádné přímé důkazy. "Byl jsem obviněn na základě kopií a faxů, neviděl jsem ani jeden originál," poznamenal Pernička.

Právě důkazy a listiny v této kauze ale zmizely. Většina jich byla skartovaná. Informace neposkytly ani kazachstánské úřady s tím, že jde o státní tajemství. Výpovědi svědků v cizině, kteří o případech mluvili, se ale nedají použít, protože u nich nebyli advokáti obviněných.

Liberecký krajský soud už jednou rozhodl o nevině obou obžalovaných. Vrchní soud ale rozsudek zrušil a vyhověl i námitce státního zástupce o podjatosti libereckého soudce Petra Neumanna, takže případ převzala jiná soudkyně.


Video