Julian Assange přichází k londýnskému soudu. (1. února 2012)

Julian Assange přichází k londýnskému soudu. (1. února 2012) | foto: AP

Britský nejvyšší soud definitivně vydal Assange do Švédska

  • 69
Britský nejvyšší soud definitivně rozhodl, že spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange bude vydán do Švédska, kde je obviněn ze znásilnění. Shodlo se na tom pět ze sedmi soudců, kteří o extradici rozhodovali. Assange už má pouze jednu možnost - obrátit se na Evropský soud pro lidská práva.

Švédská prokuratura po Assangem prahne kvůli obvinění dvou žen, které pro WikiLeaks pracovaly jako dobrovolnice. Jedna tvrdí, že ji v srpnu 2010 znásilnil, zatímco spala. Druhá, že navzdory jejímu přání odmítl kondom (podrobnosti o obvinění žen si můžete přečíst zde).

Čtyřicetiletý australský rodák tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil a vydání se dle svých slov brání, protože se obává, že ho Švédové předají Američanům. Tvrdí, že za obviněními jsou politické tlaky Washingtonu, který se snaží WikiLeaks pomstít za zveřejnění diplomatických materiálů.

Server v roce 2010 zveřejnil statisíce tajných dokumentů americké armády a amerických tajných diplomatických depeší (vše o úniku si můžete přečíst zde).

Britský soud nicméně neřeší, zda se Assange skutečně trestných činů dopustil, ale pouze to, zda by měl být vydán. Jeho právníci se odvolávají na údajnou procedurální chybu švédské jurisdikce. Tvrdí, zatykač na Assange je neplatný, protože ho ve Švédsku vydala prokuratura, a ne soud, jak to vyžaduje Británie.

Profil Juliana Assange

WikiLeaks se bojí vlády celého světa

Spoluzakladatel serveru Wikileaks je od prosince roku 2010 ve Spojeném království v domácím vězení, které mu nařídil tamní soud. Soudy nižší instance přitom už dvakrát rozhodly, že ho vydají. Jeho právníci se pokaždé proti rozhodnutí odvolali.

Julian Assange má po středečním rozhodnutí britského soudu už jen jednu možnost, jak extradici do Švédska zabránit - obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten by měl 14 dní na to, aby případ přijal nebo odmítl.

Pokud by se tento rozhodl, že se bude jeho případem zabývat, Julian Assange by mohl požádat, aby byla samotná extradice odložena, podotkla televize BBC na svém webu. V případě, že Evropský soud pro lidská práva jeho případ nepřijme, pojede Assange do Švédska tak rychle, jak to bude jen možné, uvedla už dříve britská prokuratura.

Assangeovi právníci také okamžitě po vynesení rozsudku požádali soud, aby pozdržel převezení jejich klienta do Švédska o dva týdny. Během této doby chtějí prostudovat rozsudek a zvážit, zda se nepokusí případ znovu otevřít. Právní odborníci oslovení televizí BBC považují požadavek na znovuotevření procesu, v němž už nejvyšší soud rozhodl, za velmi neobvyklý.

Assange se vynesení rozsudku nezúčastnil. Před soudní budovou ale postával hlouček asi deseti lidí, kteří vyjadřovali Australanovi podporu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video