Bývalý vysoce postavený armádní důstojník Ivo Zbořil (na archivním snímku) dostal se svým podřízeným Petrem Šmídou podmínku za fiktivní nákupy na generálním štábu.

Bývalý vysoce postavený armádní důstojník Ivo Zbořil (na archivním snímku) dostal se svým podřízeným Petrem Šmídou podmínku za fiktivní nákupy na generálním štábu. | foto: ČTK

Bývalí důstojníci dostali podmínku za černé fondy. Koupili si i traktor

  • 13
Bývalí armádní důstojníci Ivo Zbořil a Petr Šmída dostali podmíněné tresty za černé fondy na generálním štábu. Třetí z důstojníků Ladislav Košner byl zproštěn obžaloby. Ve středu o tom rozhodl Městský soud v Praze. Rozsudek je nepravomocný.

Muži byli odsouzeni za porušování povinnosti při správě cizího majetku, Šmída i za trestný čin podvodu. Někdejší šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky Zbořil dostal trest deset měsíců podmíněně odložený na dobu 18 měsíců, Šmídovi soud uložil trest tři roky podmíněně odložený na dobu pěti let. 

Zbořil se svým podřízeným Šmídou podle soudkyně Dany Pacholíkové úmyslně porušili povinnost řádné péče o svěřený majetek. U některých skutků však soud oba muže obžaloby zprostil. Rozsudek je nepravomocný, Zbořil, Šmída i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání, Košner verdikt přijal.

Generální štáb platil firmám, s nimiž byl domluvený, za fiktivní zboží jako například náplně do tiskáren či plakáty. Ve skutečnosti však dostával jiné věci, na kterých se se spřízněnými firmami bokem domluvil. Důstojníci si objednávali horská kola, lyže, dovolené, alkohol, malotraktor, damascenské a chromované dýky s vykládanými rukojeťmi nebo soupravy luxusních per.

Armádní špičky dostávaly i pastelky, slabikáře, manikúru, hudební nástroje, plyšové medvědy, dámská trička či dětské kalendáře. "Byl to systém, o kterém všichni věděli a všem vyhovoval," řekla soudkyně v odůvodnění rozsudku.

Bývalý generál Zbořil vinu popírá

Zbořil po jednání uvedl, že cítí pouze odpovědnost jako tehdejší velitel útvaru. "Nepřijímám trestní odpovědnost, že bych chtěl armádě způsobit škodu. Měl jsem na starosti velké zakázky, faktury na toner jsem nekontroloval detailně," reagoval na rozsudek někdejší brigádní generál Zbořil, který se dnes podle svých slov živí jako osoba samostatně výdělečně činná. 

Bývalý důstojník také odmítl, že by to na generálním štábu byla letitá praxe. "Můj podřízený to ale dovedl k dokonalosti, porušoval rozpočtovou kázeň," uvedl Zbořil na adresu Šmídy. Jeho vyjádření se novinářům nepodařilo získat. 

Podle státního zástupce bývalí důstojníci způsobili ministerstvu obrany v letech 2002 až 2007 škodu zhruba 13,5 milionu korun. Resort může podle Pacholíkové tyto peníze vymáhat v civilním řízení, což již činí. "Z větší části už má ministerstvo nárok přisouzený," dodala soudkyně.

Na kauzu doplatil i tehdejší šéf armády Štefka

Někdejší plukovník Šmída v té době zastával funkci náčelníka plánovacího a organizačního oddělení operační sekce generálního štábu a později i vedoucího oddělení vnitřní správy sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany. Bývalý brigádní generál Zbořil byl v letech 2003 až 2004 náčelníkem operační sekce generálního štábu, později ředitelem sekce rozvoje druhů sil ministerstva, Košner zde působil jako jeho zástupce.

Na skandál s černými fondy generálního štábu upozornila MF DNES v lednu 2008. Bývalí důstojníci byli obžalováni v červnu 2010, soudní proces začal zhruba o čtvrt roku později (více čtěte zde).

Na počínání svých podřízených už dříve doplatil i tehdejší náčelník generálního štábu Pavel Štefka, který dříve před soudem vypovídal. Kvůli kauze jej v roce 2008 ministr zahraničí Karel Schwarzenberg za vlády Mirka Topolánka odmítl jmenovat velvyslancem v Uzbekistánu (více čtěte zde).

Štefkův nástupce v čele armády, současný ministr obrany Vlastimil Picek, odvolal z vysokých funkcí nejen Zbořila, Šmídu a Košnera, ale i řadu dalších důstojníků, kteří o černých fondech věděli (více čtěte zde).


Nejlepší videa na Revue