Alexej Torubarov na archivním snímku

Alexej Torubarov na archivním snímku | foto: archiv Helpaman.org

Chybí důkazy, odmítl soud odškodnit Torubarova za vydání do Ruska

  • 4
Ruský podnikatel Alexej Torubarov nedostane téměř dvoumilionové odškodnění od České republiky za nezákonné vydání do Ruska. Rozhodl tak v pondělí Obvodní soud pro Prahu 2. Podle Ústavního soudu Torubarov být vydán neměl, stát mu za to již vyplatil odškodnění 250 tisíc korun.

Tuto částku však Torubarov považoval za nedostatečnou a žádal dalších 1,75 milionu korun. Jeho advokát uvedl, že nezákonným vydáním vznikla klientovi psychická újma. Kromě nemajetkové újmy chtěl také náhradu za jízdenky a letenky - kvůli tomu, že je Torubarov nyní v Maďarsku, musí za ním jeho žena dojíždět. Svoji část žaloby ale Světlana Torubarovová v pondělí stáhla.

Podle soudkyně Markéty Jirákové žalobce nepředložil Torubarov jediný důkaz o tom, že mu vznikla nemajetková škoda. „S ohledem na to, že žalobce nijak neprokázal tvrzené zásahy, byla jeho žaloba zamítnuta. Nestačí pouze tvrdit, že nemajetková újma vznikla, ale musí být opravdu prokázána,“ sdělila Jiráková.

„Česká republika nemůže být zodpovědná za justiční situaci v Ruské federaci a za podmínky v ruském vězení,“ souhlasila soudkyně s názorem obhájkyně ministerstva spravedlnosti Barbory Vojtíškové.

Vojtíšková upozornila, že odškodnění čtvrt milionu české úřady Torubarovi přiznaly. Soud v pondělí rozhodl, že Rusovi náleží úroky z této částky od podání žaloby do vyplacení peněz.

Advokát Torubarova Milan Hulík před soudem tvrdil, že „byla velká pravděpodobnost, že azylové řízení v Česku pro něj dopadne dobře.“ Vydání do Ruska mu prý znemožnilo žít s rodinou a začít nový život v Česku. Se stanoviskem soudu Hulík nesouhlasí a sdělil, že se odvolá. Podle něj je jasné, že problémy Torubarova způsobila Česká republika nezákonným vydáním do Ruska. Důkazy prý nepředložil proto, že z Ruska nebylo možné žádné dokumenty získat.

10.října 2016 v 10:31, příspěvek archivován: 10.října 2016 v 10:32

Světlana Torubarovová před soudem svoji část žaloby na ČR stáhla. pic.twitter.com/OtbPNI9GnC

Obvinění z podvodu, kterým podnikatel Torubarov údajně poškodil dva své společníky, vznesly ruské orgány v roce 2009. Před obviněními v Rusku Torubarov utekl a dostal se do hledáčku Interpolu. Zadržela ho česká policie na rakousko-českých hranicích. V Česku žádal Rus o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě (více o celé kauze čtěte zde).

Drama na letišti

Vydání Alexeje Torubarova do Ruska povolil v roce 2013 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Samotný transport však provázely dramatické okolnosti na pražském letišti. Několik členů vlády se však převozu Rusa snažilo na poslední chvíli zabránit. Ministr financí Miroslav Kalousek nechal před letadlo společnosti Aeroflot, na jehož palubě Torubarov s ruskou eskortou byl, postavit cisternu (více zde).

Letadlo nakonec stejně odletělo. Torubarov skončil v Rusku ve vazbě kvůli obvinění z vydírání zpravodajského důstojníka a podvodů. Podnikatel naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V říjnu 2013 mu dal za pravdu soud ve Volgogradu. Torubarov byl ale stále obviněn z podvodu a rozhodl se z Ruska opět uprchnout.

Na konci roku 2013 ho zadržela hlídka na ukrajinsko-maďarské hranice. Torubarov je nyní v Maďarsku, kde čeká na vyřízení azylu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video