Josef Vondruška (vpravo) u soudního líčení v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bývalý dozorce Vondruška dostane 70 tisíc jako odškodnění za stíhání

  • 147
Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu přiznal bývalému dozorci a komunistickému poslanci Josefu Vondruškovi odškodnění 70 tisíc korun za neoprávněné stíhání. Vondruška žádal více než pět milionů korun. Bývalý dozorce byl obviněn z toho, že v 80. letech jako bachař bil a týral politického vězně. Soud ho však obžaloby v roce 2013 zprostil.

Vondruška, který si rozhodnutí přišel vyslechnout, žádal po ministerstvu spravedlnosti 5 084 400 korun za nemajetkovou újmu, která mu trestním stíháním vznikla. Zaprvé napadl délku soudního řízení, která přesahovala sedm let. Předseda senátu Petr Veleman uznal, že „došlo k nesprávnému úřednímu postupu“, za což podle soudu Vondruškovi náleží 51 tisíc korun.

Za újmu způsobenou samotným trestním stíháním soud přiznal Vondruškovi odškodnění 70 tisíc korun. Soudce Veleman připomněl událost z března 2013, kdy Vondruškovi jakožto novému zastupiteli Libereckého kraje odmítl hejtman Martin Půta a někteří zastupitelé demonstrativně podat ruku při jeho nástupu do funkce (o protestu hejtmana čtěte zde). Soudce to označil za „bezprecedentní incident“ člověka, který by měl ctít presumpci neviny. Vondruška v té době byl pouze obviněn.

„Toto soud považuje za něco natolik nehorázného a bylo to způsobeno trestním stíháním. Pokud by trestní stíhání neprobíhalo, nebylo důvodu k takovému excesu. To soud považuje za věc, která vylučuje, aby mohlo být zadostiučinění poskytnuto jinak než v penězích,“ vysvětlil soudce Veleman, proč přiznal Vondruškovi odškodnění.

Veleman však také uvedl, že velká část újmy, která Vondruškovi vznikla, nemá spojitost s trestním stíháním. „Jedná se o postoje společnosti, která je téměř třicet let po převratu zatížená náladami, které jsou iracionální a které zatracují všechno, co je spojeno s bývalým socialistickým režimem,“ přemítal soudce.

Podle něj v tom hrají nejhorší roli média, která se „toho chytnou a využijí každou příležitost k tomu, aby mohla někoho, kdo je domněle nebo skutečně spojen s bývalým režimem, dehonestovat.“ Vondruška o svém životním příběhu vydal publikaci, v níž média kritizuje za to, že na něj pořádala hon.

09.listopadu 2016 v 19:00, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 19:01

Bývalý dozorce a poslanec KSČM Josef Vondruška vysoudil za stíhání odškodnění 70 tis. Přestože žádal 5 mil., proti verdiktu se asi neodvolá. https://t.co/ZQX6h2FQz6

Obě strany se mohou proti tomuto rozsudku odvolat k Městskému soudu v Praze. Vondruška iDNES.cz řekl, že se zřejmě neodvolá. „Jak konstatoval soudce: společnost stále není vyzrálá pro to, jak by bylo třeba se v těchto situacích chovat,“ zhodnotil středeční výrok soudu bývalý komunistický poslanec. Zástupkyně ministerstva spravedlnosti Marta Komárková nechtěla předjímat, zda se resort odvolá či neodvolá.

Vondrušku zbavil soud obvinění dvakrát

Vondruška čelil obvinění, že v 80. letech v minkovické věznici týral politického vězně Jiřího Wolfa. Svoji vinu exposlanec KSČM odmítal a tvrdil, že stíhání je účelově zaměřeno proti jeho straně. Okresní soud v Liberci poprvé rozhodl ve Vondruškův prospěch v roce 2011, kdy ho obžaloby zprostil.

Vyšší instance ale osvobozující verdikt zrušila, protože liberecký soud nevzal v potaz některé důkazy. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se kvůli případu obrátil i na Nejvyšší soud.

Během soudních líčení několik svědků hovořilo o chování Vondrušky, když působil jako dozorce. Tehdejší ředitel káznice v Minkovicích řekl, že na Vondrušku chodily stížnosti a že byl „vůči vězňům příliš iniciativní“ (více o výpovědích zde). Jeden z bývalých vězňů před soudem líčil, že Vondruška ve věznici nosil kožené rukavice a vězně bil (více zde). Exposlanec označil některé výpovědi, především bývalých vězňů, za nesmyslné.

Liberecký soud i na podruhé došel ke stejnému závěru. „Neprokázalo se, že ke skutku došlo. Vina musí být prokázána bez pochybností. Skutky jsou velmi obecně podané, mohly se stát kdykoliv. Jediným důkazem je navíc výpověď obžalovaného Wolfa a ta se liší v přípravném řízení i hlavním líčení,“ uvedl v roce 2013 předseda senátu Pavel Pachner, když zdůvodňoval rozsudek (více čtěte zde).

Josef Vondruška u soudu v roce 2013:

9. listopadu 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video