Alžběta Pezoldová vede o majetek mnoho let řadu sporů, požaduje navrácení památek a pozemků v hodnotě miliard korun

Alžběta Pezoldová vede o majetek mnoho let řadu sporů, požaduje navrácení památek a pozemků v hodnotě miliard korun | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Soud odmítl nárok dědičky na hradčanské paláce, dal jí ale naději

  • 9
Pražský městský soud zamítl nárok dědičky hlubocké větve šlechtického rodu Schwarzenbergů Alžběty Pezoldové na Salmovský a Schwarzenberský palác s přilehlými pozemky na Hradčanech. Část žaloby ale vrátil k dalšímu přezkoumání nižší instanci s jistou nadějí pro Pezoldovou.

Soud žádost Pezoldové zamítl, zároveň ale vrátil případ obvodnímu soudu, který má určit, zda paláce patřily původnímu majiteli v době jeho smrti.

Pokud by tomu tak bylo, podle soudu je možné, aby se o ně hlásila nejen Pezoldová, ale také její nevlastní bratr a nynější šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Oba paláce by se tak totiž dostaly na seznam dědictví Alfréda Schwarzenberga, o který můžou jeho potomci žádat.

"Počkám si na písemné odůvodnění a pak se rozhodneme, zda podáme dovolání k nejvyššímu soudu," řekl iDNES.cz advokát Pezoldové Viktor Rossmann.

Dědička u nynějšího soudu argumentovala také nedávným nálezem Ústavního soudu, který zrušil dřívější zamítavé verdikty týkající se jejích nároků na získání rodinné hrobky Schwarzenbergů v Domaníně u Třeboně.

Rozhodnutí ÚS ale nakonec nemělo na spor o paláce vliv. Hrobka je totiž nemovitostí zvláštního charakteru a platí pro ni jiná pravidla. "Nález Ústavního soudu nelze uplatnit," rozhodla soudkyně Anisja Pillerová.

rozhovor

Rozděluje nás majetek, říká nevlastní sestra Karla Schwarzenberga

Městský soud dal za pravdu nižšímu soudu, který žalobu Pezoldové zamítl. Podle něj totiž o majetku již mnohem dříve rozhodly jiné soudy. Ani ty ženě majetek nevrátily.

Pezoldová o něj vede už mnoho let řadu sporů. Požaduje navrácení řady památek, pozemků a jiných nemovitostí v hodnotě miliard korun.

Soudila se například o zámek v Hluboké nad Vltavou a Českém Krumlově, budovu pivovaru Bohemia Regent v Třeboni a několik domů v Praze na Smíchově. Dosud nikdy nebyla úspěšná.

Také o vydání Schwarzenberského paláce usiluje adoptivní vnučka posledního majitele této památky Adolfa Schwarzenberga už od počátku devadesátých let.

Stát zabavil Schwarzenbergům majetek speciálním zákonem z roku 1947. A právě takzvaný lex Schwarzenberg vadí Pezoldové nejvíce. Všechny soudy, které řešily žádosti Pezoldové, se ale jeho správností odmítly zabývat.

. Alžběta Pezoldová

- Elizabeth Regina Schwarzenberg, provdaná von Pezold, česky Alžběta Pezoldová, se narodila 1. 10. 1947 ve Vídni.

- Žije střídavě v Rakousku, Česku, Velké Británii a Zimbabwe. Vychovala sedm dětí: Annu (1971), Heinricha (Jindřicha) (1972), Juliane (1974), Philippa (1975), Felixe (1978), Johanna (1978) a Adama (1982).

- Od roku 1993 usiluje o navrácení majetku hlubocké větve Schwarzenbergů, jehož posledním vlastníkem byl její strýc Adolf Schwarzenberg. Je Adolfovou dědičkou po svém otci Jindřichu Schwarzenbergovi. V roce 1947 majetek zkonfiskoval stát. Jeho dnešní hodnota se odhaduje minimálně na 40 miliard korun.

- V jižních Čechách k němu patří například zámky Hluboká a Český Krumlov, Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně, pivovar v Třeboni, pozemky a nemovitosti na Krumlovsku, Prachaticku a Budějovicku. Podala stovky žalob, zatím neúspěšně. V současné době se vyvlastňovacím zákonem z roku 1947 zabývá Ústavní soud.

- Manželem Alžběty je právník Rüdiger von Pezold.

- Vztah ke Karlu Schwarzenbergovi - otec Pezoldové Jindřich Schwarzenberg jako poslední mužský potomek hlubocké linie rodu adoptoval v roce 1960 synovce z orlické větve Karla Schwarzenberga, jehož osobou se obě linie spojily.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue