Soud: občan má právo znát odměny úředníků

O s t r a v a - Chcete vědět, jak vysoké odměny z rozpočtu vaší obce či města si mezi sebou rozdělují úředníci a funkcionáři na radnicích? Dosud platilo: Když se rozhodnou, že to budou tajit, daňový poplatník nemá šanci zjistit, kdo a za co jeho peníze dostal. Krajský soud v Ostravě však dopoledne vynesl průlomový rozsudek. Dal za pravdu Martině Jeřábkové z Mohelnice, která žalovala tamní radnici za to, že jí odmítala sdělit, kolik peněz a za co dostává starosta a šéfové odborů městského úřadu ročně v odměnách.

Soud rozhodl, že město není v právu, když tyto údaje tají. "Jako daňový poplatník mám přece právo vědět, jak se hospodaří s mými penězi. Nenapadlo mě, že to skončí až u soudu, ale chtěla jsem dokázat, že občan má na informace nárok," říká žena, která se o tyto údaje přela s vedením městského úřadu téměř rok.

Nešlo mi o výši odměn, říká žena
Tvrdila, že se na ně vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím, který platí od začátku loňského roku. "Nešlo mi o výši odměn. Chtěla jsem vědět, kdo a proč je navrhl. Tyto odměny jsou deklarovány jako mimořádné. Podle zákona se mimořádné odměny udělují za splnění mimořádného úkolu. Šlo mi o to, aby město zveřejnilo, o jaké mimořádné úkoly šlo," vysvětlila Martina Jeřábková.

Mohelničtí radní a zastupitelé tvrdili, že pokud by zveřejnili, kdo jak vysoké odměny dostal, porušili by zákoník práce a Listinu základních lidských práv a svobod.

"Zaměstnavatel nemůže zveřejňovat o zaměstnanci takové informace. Úředník má přece stejná práva jako pracovník jakékoliv jiné firmy. K jejich zveřejnění by mi zaměstnanci museli dát souhlas," tvrdil starosta Mohelnice Ladislav Kavřík.

Veřejnost odměny nemůže posoudit, řekla právnička radnice
Soudu předložil vyjádření šéfů odborů radnice, kteří v něm uvádějí, že si to nepřejí. Právní zástupkyně Mohelnice před soudem uvedla, že veřejnost by bez dalších znalostí o práci úředníků nemohla situaci dostatečně posoudit. "Mohlo by tím dojít ke snížení cti a vážnosti úředníků v Mohelnici, kde lidé nejsou anonymní," stojí ve stanovisku radnice, které předložila soudu.

"Ztěží můžeme přistoupit na argumentaci, že by zveřejnění úkolu, za který úředník dostal odměnu, mohlo mít vliv na jeho pověst," řekl soudce. Senát rozhodl, že nejde o informaci o zaměstnanci, ale o plnění jeho úkolů. "Jde o úkoly ve prospěch města. Pokud jsou odměny za ně důvodné, není možné, aby informace o nich měly negativní vliv na pověst pracovníků úřadu," vysvětlil soudce senátu, který rozhodnutí radnice označil za nesprávné.

Budeme se řídit verdiktem soudu, říká starosta
Co bude dál? "Je to nešťastný verdikt, ale budeme se jim řídit," řekl starosta Ladislav Kavřík. Uvedl však, že pokud šéfové odborů nebudou nadále souhlasit s tím, aby výši jejich odměn zveřejnil, nemůže jim to nařídit. "Řeknu jim, ať se obrátí na soud," dodal.

"Dosud se objevily případy, že se občané za neposkytnutí informací soudili se státními orgány. Jde o první případ, kdy šlo o soud se samosprávou. Paní Jeřábková ukázala občanům cestu, že to jde," řekla její právní zástupkyně Jana Hamplová, která míní, že podobná situace jako v Mohelnici může nastat i v jiných obcích a městech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue