Julius Meinl prodával zkažené potraviny. Podle soudu to trestný čin nebyl. Ilustrační foto.

Julius Meinl prodával zkažené potraviny. Podle soudu to trestný čin nebyl. Ilustrační foto. | foto: Radek Cihla, MF DNES

Soud netrestal za plesnivé potraviny v Meinlu

  • 22
Prodej plesnivých a prošlých potravin lidem v obchodech není trestný. Vyplývá to z rozhodnutí českobudějovického okresního soudu. Za prodej zkažených potravin hrozily třem pracovníkům českobudějovické prodejny Julius Meinl až dva roky vězení. Soud ale našel jen přestupek.

Nález plesnivých potravin v budějovickém Meinlu stál na počátku laviny kontrol, která stála obchodní řetězce za poslední rok 19 milionů korun. - více zde

"Posouzení je na magistrátu města České Budějovice. Není jasné, zda tyto potraviny byly zdraví nebezpečné, protože Státní zemědělská a potravinářská inspekce je nezkoumala na obsah toxinů plísní," uvedla soudkyně Olga Smrčková.

Přestupek teď přechází na Ahold, který převzal řetězec Julius Meinl. Zda někdo pokutu vůbec dostane, je na právnících. Soudní rozhodnutí ještě nenabylo právní moci. "O usnesení nevím, ještě jsem ho nedostala. Mohu proti němu podat stížnost," uvedla státní zástupkyně Milena Benková, která na tři zaměstnance podala žalobu a je přesvědčená, že porušili zákon.

"Postup soudu nás překvapuje. Policii jsme předali všechny podklady, které se případu týkaly. O jejich doplnění nás nikdo ani soud nepožádal," tvrdí mluvčí Státní potravinářské a zemědělské inspekce Daniela Kolejková.

Poznamenala, že tak závažný případ zasluhuje větší pozornost, minimálně vyjádření znalců. Podle ní závadnost potraviny určují i předpisy. Pokud je takové zboží vědomě prodáváno, je jím spotřebitel automaticky ohrožen.

Trestní oznámení v loňském říjnu podala potravinářská inspekce, která na podnět jednoho ze zaměstnanců udělala kontrolu s tragickým zjištěním: v oddělení se na pokyn vedoucí upravovaly prošlé salámy a sýry. Okrajovala se z nich plíseň, omývaly se octovou vodou a potíraly olejem. Pak se znovu prodávaly. Prodávaly se i prošlé saláty a sýrové dorty.

Za úpravami stáli vedoucí úseku lahůdek, manažer řetězce pro regiony z Brněnska a žena z Plzeňska, která zaučovala nové zaměstnance. Podle policistů nutili k takovým praktikám prodavačky, což hraničilo s vydíráním.

Podle soudkyně Smrčkové ale chybí poškozený spotřebitel. Nikdo z plesnivých salámů a sýrů neumřel ani nedostal koliku.

Ahold se odpovědnosti zříká. Dokonce zaměstnal dva ze tří obviněných pracovníků. "Je na rozhodnutí soudu, zda na ně budeme pohlížet jako na nevinné, navíc prošli novým školením," opakuje mluvčí Aholdu Kateřina Černá.

Z kola ven musela jen vedoucí oddělení lahůdek.

,

Video