Soud nenašel proti pohraničníkovi důkazy

  • 28
Plzeň - Bývalého pohraničníka Vítězslava Hörla plzeňský soud osvobodil. Neměl totiž dost důkazů, že v roce 1950 zastřelil čtrnáctiletého chlapce a jeho otce těžce zranil. Dvojice se pokoušela tajně přejít hranici do Německa u Aše na Chebsku. Pohraničníci na prchající vypálili 168 ran. Hörl se u soudu bránil, že střílel do vzduchu.

"Podle tehdejšího hlášení o zásahu, které velitel posílal nadřízeným, chlapce a jeho otce trefili ze samopalů jiní pohraničníci, kteří byli také na místě," řekl předseda senátu Zdeněk Minařík. Jeden z nich - Zdeněk Bosák -  byl v roce 1997 obviněn spolu Hörlem, ale o rok později zemřel.

"Celý otřesný případ jen ukázal na zločinné praktiky státní bezpečnosti a komunistického režimu," upozornil soudce.

Poválečný lidovecký poslanec František Hynek již nemohl dál žít v komunisty ovládané zemi a rozhodl se synem utéci. Známý mu doporučil hajného, který měl Hynkovi za úplatu ukázat, kudy se dá přejít.

Převaděč byl agentem StB
"Byl to však agent státní bezpečnosti. Ta se tedy dozvěděla, kdy a kde se Hynek se synem pokusí přejít hranici. Estébáci to oznámili pohraničníkům, ale zatajili jim, na koho narazí. Naopak je informovali, že se střetnou s ozbrojenou skupinou. Muž s dítětem tak padl do pasti," popsal soudce Minařík.

Když se uprchlíci  na výzvu pohraničníků nezastavili, velitel dal pokyn k palbě. Ze samopalů vylétlo na dvě stě kulek. Chlapec, zasažený do břicha, vykrvácel, jeho otec skončil v nemocnici z rozstřílenýma nohama. Hynek byl v roce 1951 odsouzen za vlastizradu a ilegální přechod hranice ke třinácti letům žaláře. Z vězení vyšel v roce 1962.

Hörl, který od začátku procesu tvrdil, že on uprchlíky ze svého stanoviště neviděl a že vypálil dávku do vzduchu, se po osvobozujícím verdiktu  nevzdal odvolání a ponechal si lhůtu na rozmyšlenou.

"Odvolávat se pochopitelně nebudeme. Můj klient však nedoslýchá, nerozuměl všemu, co soudce říkal. Proto chci, aby se nejprve seznámil písemným odůvodněním verdiktu. Pohraničníci se v tomto případě stali nevědomky živými nástroji státní bezpečnost," dodal obhájce Karel Hostaš.

Pohraničník tvrdil, že prchající neviděl
"Jsem nevinný. Vypálil jsem vleže zásobník ze samopalu do vzduchu. Nemohl jsem střílet na prchající, protože jsem je vůbec neviděl," tvrdil u soudu Hörl.

Podle spisu vypálil 38 ran. Po uprchlících stříleli i jiní pohraničníci. Celkem pohraničníci vystříleli na dvě stě kulek. Předtím však volali "stůj nebo střelím". Střelba začala, až když prchající jejich výzvu neuposlechli a utíkali dál.

Soudy se táhnou už pět let
Hörl byl obviněn v lednu 1997 společně s dalším vojákem - Zdeňkem Bosákem, který vystřelil přes 60 ran. Ten však před čtyřmi lety zemřel. Státní zástupce koncem roku 1998 zastavil trestní stíhání kvůli promlčení.

Následovala stížnost ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Případem se pak zabýval Nejvyšší soud i pražský vrchní soud. Krajské státní zastupitelství letos v březnu Hörla obžalovalo.

Případ komplikuje skutečnost, že řada vojáků, kteří se zásahu zúčastnili, už nežije. Zemřelo už i několik dalších svědků.

Bývalý pohraničník Vítězslav Hörl se u plzeňského soudu zpovídá z obžaloby, že v roce 1950 zastřelil na česko-německých hranicích čtrnáctiletého chlapce a jeho otce těžce zranil. (4.6.2002)

Bývalý pohraničník Vítězslav Hörl (vpravo) se u plzeňského soudu zpovídá z obžaloby, že v roce 1950 zastřelil na česko-německých hranicích čtrnáctiletého chlapce a jeho otce těžce zranil. (4.6.2002)

,

Video