Christian Wulff na průmyslovém veletrhu v Hannoveru (16. dubna 2007)

Christian Wulff na průmyslovém veletrhu v Hannoveru (16. dubna 2007) | foto: Reuters

Žalobci v procesu s exprezidentem Wulffem nežádají o žádný trest

  • 3
Soud v Hannoveru zřejmě zbaví bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa obvinění z neoprávněného přijímání výhod, kterého se údajně dopustil ještě jako premiér Dolního Saska. Státní zástupce při závěrečné řeči nevznesl žádný návrh výše případného trestu pro exprezidenta, naopak obhajoba žádá zproštění viny.

Státní zástupce Clemens Eimterbäumer při závěrečné řeči ještě navrhl, aby soud přijal další důkazy. Novinářům po skončení soudního stání řekl, že požadoval vyslechnutí dalších svědků a zařazení dalších obrazových a textových materiálů, které se podařilo v případu shromáždit.

Soudce Frank Rosenow však už dříve kritizoval prokuraturu za to, že opakovaně žádá o zařazení nových důkazů, o jejichž existenci předtím neinformovala soud ani obhajobu. Soudce kvůli tomu dokonce pohrozil, že vrátí případ prokuratuře k novému zpracování, což by znamenalo, že by proces musel začít od začátku.

Wulff se podle obžaloby provinil tím, že se v roce 2008 nechal na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest hostit filmovým producentem Davidem Groenewoldem. Ten údajně část jeho pobytu zaplatil, na hotel a na občerstvení pro tehdejšího dolnosaského premiéra a jeho rodinu dal 750 eur (asi 20 600 Kč).

Údajně tím chtěl Wulffa ovlivnit, aby uvolnil veřejné prostředky na jeho připravovaný filmový projekt John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše. Peníze nakonec Groenewold skutečně získal.

Wulffovi právníci staví obhajobu na tom, že oba muži byli dobří přátelé a mezi takovými jsou podobné vzájemné úhrady běžné. Verzi obhajoby potvrdila mimo jiné Wulffova manželka Bettina či jeho osobní strážce.

Wulff stojí u soudu od listopadu a od počátku se zdá, že proces směřuje k jeho osvobození. Soudce už v prosinci uvedl, že obžaloba je nepřesvědčivá, a spekulovalo se o tom, že bude soud ukončen už v lednu namísto původně plánovaného dubna. Později soudce schválil výslech dodatečných svědků a posunul termín rozhodnutí na konec února. Rozsudek padne 27. února.

Státní zástupce Eimterbäumer ve čtvrtek kritizoval soudce za jeho přístup k případu. Nevyloučil, že podá stížnost k nejvyššímu soudu v Karlsruhe. Pokud by tamní soudci prokuratuře vyhověli, celý případ by se vrátil do Hannoveru k novému projednání.

Wulff je vůbec prvním bývalým prezidentem Německa, který stanul před soudem. Kauza, kvůli které nyní stojí před soudem, byla jednou z příčin jeho předčasného konce v prezidentské funkci, na niž rezignoval v roce 2012. Kromě podezřelého výletu na pivní festival byl zapleten i do aféry s přijetím údajně zvýhodněného úvěru na 500 tisíc eur a do dalších kauz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video