Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Soud nepozná, zda chce policie odposlouchávat zloděje nebo prezidenta

  • 93
Varnsdorfský policista špehoval telefon předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Schválil to děčínský soudce. Ústavní soud udivilo, že si neprověřil, komu telefonní číslo patří. Soudy se ale hájí, že nemají šanci něco takového zjistit.

"Souhlas vyslovil i příslušný soud, aniž by požadoval identifikaci uživatele uvedeného mobilního čísla," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek v tiskové zprávě.

Předseda Děčínského soudu Miroslav Kureš ale rozhodnutí soudu hájí.  Podle něj není šance, že by soudce, který příkaz podepisoval, mohl podfuk odhalit. "Byl to pro nás jen formální úkon. Neměli jsme možnost si něco ověřit," řekl MF DNES.

Stejného názoru je i předseda Soudcovské unie Tomáš Lichovník. "V praxi to vypadá tak, že soudce dostane na stůl seznam telefonních čísel. U některých jsou napsaná čísla, u jiných ne. Je tam jen uvedeno, že souvisí s vyšetřovanou trestnou činností. Soudce by mohl požádat operátora o ztotožnění, ale ani ten nemusí, například u mobilních telefonů na karty, vědět, kdo z nich volá," vysvětlil Lichovník.

I proto se mohlo stát, že policista Marian Hudec odposlouchával například právníka blízkého ČSSD Miroslava Janstu či Pavla Rychetského a odůvodnil to vyšetřováním případu obchodu s bílým masem. (více zde)

Pavel Rychteský se ke svému odposlechu nevyjádřil. Odkázal na oficiální informace na webu Ústavního soudu. Tam je však uvedeno, že se nikdo ze soudu nebude k případu do vyšetření případu vyjadřovat. Jansta pouze uvedl, že už ho kvůli tomu kontaktovala policejní inspekce. Té ale podepsal závazek mlčenlivosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video