Po letošních eurovolbách se sešlo již sedm stížností. Ilustrační foto

Po letošních eurovolbách se sešlo již sedm stížností. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Soud naposledy přijímá námitky proti výsledkům eurovoleb

  • 0
Ještě během dneška mohou nespokojení voliči zpochybnit výsledky voleb do Evropského parlamentu u Nejvyššího správního soudu v Brně. Po historicky prvních volbách dostal soud jen jednu stížnost, letos se jich sešlo již sedm. Rozhodnout o nich musí nejpozději do 10. července.

Volební zákon lidem umožňuje podat návrh na neplatnost volby některého z 24 europoslanců. Možnost mají v případě, pokud podle nich byl zákon porušen způsobem, který mohl ovlivnit kandidátovo zvolení. Na předložení měli stěžovatelé deset dní po oficiálním vyhlášení výsledků evropských voleb v Česku.

Kvůli nim se na NSS obrátilo podle mluvčího soudu šest občanů a Strana důstojného života, která v eurovolbách získala jen necelé procento hlasů. Ve své stížnosti zpochybňuje hlasování v Praze 17 kvůli údajné manipulaci s voličskými hlasy.

Záměr podat stížnost dříve ohlásila nacionalistická Národní strana kvůli rozhodnutí České televize a Českého rozhlasu nevysílat její protiromské volební spoty. Na webu strany ale k tomu dosud nic bližšího neuvedla.

Volby českých europoslanců vyhrála počátkem června s více než 31 procenty hlasů ODS a obhájila devět mandátů. Druhá ČSSD bude mít díky zhruba 22 procentům hlasů sedm evropských poslanců. KSČM se 14 procenty získala čtyři křesla. KDU-ČSL si s podporou osmi procent voličů zachová dva mandáty v Evropském parlamentu. K volbám přišlo kolem 28 procent voličů, stejně jako při prvních českých eurovolbách před pěti lety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video