Soud: Lékaři měli zkusit dívku rozdýchat

  • 34
Opava - Odvolací soud potvrdil tresty pro lékaře za to, že kvůli jejich špatné diagnóze zemřelo tříleté dítě. Nepokusili se dusící se dívce zprůchodnit dýchací cesty, konstatoval stejně jako nižší instance krajský senát. Ředitel Státní slezské nemocnice Marián Staňo tak nesmí dva a půl roku pracovat u záchranky. Šéfka kojeneckého ústavu Zdeňka Ossadniková, která u případu rovněž zasahovala, skončila s devíti měsíci vězení s podmíněným odkladem na jeden rok.

Tříletá Michaela Štěrbová z Opavy zemřela v březnu 2000 na zákeřné a ojedinělé onemocnění - zánět příklopky hrtanové. Ten se podle odborníků objevuje jen výjimečně.

Udusila se před očima rodičů přesto, že do bytu přijela ředitelka kojeneckého ústavu, která právě sloužila na pohotovosti, a posléze i ředitel Státní slezské nemocnice Marián Staňo s týmem záchranné služby.

Oba lékaři si byli jisti tím, že pro dívku udělali vše, co bylo v jejich silách. Znalci však v posudcích uvedli, že lékaři chybně stanovili diagnózu a některé jejich léčebné postupy neodpovídaly pravidlům lékařské vědy.

Znalec: Měli se pokusit o výjimečný zákrok
Přizvaný znalec, přednosta ušní, nosní a krční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jan Vokurka okresnímu i krajskému soudu opakovaně potvrdil, že lékaři měli zprůchodnit dýchací cesty dítěte zákrokem, který je v terénu poměrně vzácný.

Lékaři měli provést koniopunkci nebo koniotomii, což znamená, že měli dívce proříznout nebo propíchnout hrtan v místě pod oteklou příklopkou a otevřít tak dýchací cesty.

"Podle postupu léčby soudím, že lékaři ani nepomysleli na zánět příklopky hrtanové," uvedl Vokurka.

Lékaři: Zákrok je riskantní
Odsouzení se mimo jiné hájili tím, že takový zákrok je riskantní, nikdy ho nedělali a moderní lékařská věda doporučuje intubaci.

O umělé dýchaní ručním křísícím přístrojem se sice Staňo pokusil, ale neúspěšně. Znalci proto shodně tvrdí, že v takovém případě byla koniopunkce či koniotomie jediným možným řešením a lékaři se o to měli alespoň pokusit.

Měli dělat víc, tvrdí otec
"To ale nic nemění na tom, že lékaři udělali chybu, když dceři nezprůchodnili dýchací cesty," uvedl otec zemřelé dívky Jan Štěrba. Dcera by se podle něj neudusila, kdyby lékaři postupovali správně.

"Michalka fakticky zemřela své matce v náručí, přitom bydlíme asi kilometr od nemocnice, kde věděli, jak jí pomoci. Bohužel, sanitka ji přivezla pozdě," prohlásil.

Úmrtím má zabránit očkování
Zánět příklopky hrtanové, vyvolaný bakterií Haemophilus influenzae, postihuje především malé děti do pěti let. Jde o onemocnění natolik vzácné, že se s ním mnozí lékaři nikdy nesetkali, ale natolik zákeřné, že při nesprávné léčbě dítě v krátké době umírá udušením. Nyní se proti tomuto onemocnění děti povinně očkují.

Rodiče: Čekali jsme, že se alespoň omluví
Rodiče zemřelého dítěte nepožadovali a ani nebudou po lékařích žádat finanční odškodnění, protože žádné peníze jim nemohou nahradit život dítěte.

"Jsem rád, že pravda vyšla najevo, ale stále mě velmi mrzí, že ani jeden z lékařů se nám za to, co se stalo, dodnes neomluvil," uvedl po skončení soudu Štěrba.

Ossadniková, která věřila, že krajský soud potvrdí její nevinu, se k případné omluvě odmítla vyjádřit.

Staňo, který se vynesení rozsudku osobně nezúčastnil, řekl, že čeká na písemný verdikt.

"Pak zvážím, zda využiji mimořádného opravného prostředku a pododám dovolání k Vrchnímu soudu v Brně, nebo už to nechám být. Zvážím také možnost osobní omluvy rodičům dívky," dodal.

,

Video