Nejsem žádný obchodník s drogami, řekl Krejčíř jihoafrickému soudu

  • 2
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu odmítl tvrzení obžaloby, že má na svědomí únos a pokus o vraždu. Soud má rozhodnout o propuštění Krejčíře z vazby na kauci, rozsudek už několikrát odložil.

V novém místopřísežném prohlášení, které u soudu přečetl podnikatelův advokát, označil Krejčíř obvinění vůči své osobě za pouhou spekulaci. O ničem prý nevěděl. Popřel, že by se podílel na pašování 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů (48 milionů Kč), z nějž ho podezírá obžaloba. "Nejsem žádný obchodník s drogami," prohlásil.

Zopakoval také, že po případném propuštění z vazby z Jihoafrické republiky neuteče, čehož se prokuratura obává. Připomněl přitom i své dřívější puštění na kauci v JAR, po němž v zemi zůstal.

Jihoafrická policie zadržela Krejčíře a jeho údajného blízkého spolupracovníka Desaie Lupondoa předminulý týden a o několik dní později v cele skončili i dva příslušníci speciální jihoafrické policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane. Všechny státní zástupce viní z červnového únosu bratra drogového kurýra, který měl prý pro Krejčíře dostat do Austrálie zmíněnou zásilku pervitinu. Drogy však do místa určení nedorazily a kurýr zmizel.

Čtveřice obviněných chtěla podle vyšetřovatelů nejprve únosem a mučením jeho bratra získat informace, kde se hledaný muž nachází. Krejčíř údajně také navrhl zadržovaného zabít, aby tak nezvěstného kurýra vylákal na bratrův pohřeb. Z vraždy ale posléze sešlo a zbitého muže vyhodili z vozu za Johannesburgem.

Obvinění už v pondělí svou vinu popřeli a požádali soud o propuštění na kauci. Podnikatel nabídl složit 50 tisíc randů (sto tisíc korun), prokuratura s jeho propuštěním ale nesouhlasí. Podle ní hrozí Krejčířův útěk, a navíc by prý mohl zastrašovat svědky. Někteří z nich údajně už nyní dostali výhrůžky smrtí.

Bezpečnostní opatření polevila

Magistrátní soud ve čtvrti Palm Ridge projednává Krejčířův nynější případ už potřetí. Při prvním stání minulý týden pouze povolil jeho převoz z vězení do nemocnice kvůli údajně vážným zdravotním problémům.

Mimořádná bezpečnostní opatření, která přelíčení provázejí, jsou už mírnější. Policie znovu obehnala budovu soudu zátarasy, přes něž však volně pouštěla všechny zájemce o účast na jednání. Neplatila už ani žádná omezení pro práci novinářů, kterým při předchozích stáních soud bránil v budově natáčet a fotografovat. Během jednoho z jednacích dnů novináři dokonce nemohli používat ani mobilní telefony a počítače. Všichni účastníci dnešního přelíčení museli nicméně absolvovat důkladné osobní prohlídky.

V soudní síni je i Krejčířova manželka se synem. Čech žije v JAR od roku 2007 a jihoafrická média jeho osobu spojují s řadou zločinů. U soudu mu ale žádný z nich prokuratura neprokázala. Z České republiky Krejčíř utekl v roce 2005 při domovní prohlídce, jihoafrické úřady zatím neschválily jeho vydání. V JAR požádal Krejčíř o azyl, ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10 a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video