Soud: Hrubant je nevinen

  • 2
Praha - Někdejší příslušník Bezpečnostní informační služby Roman Hrubant je nevinen. V hlavním líčení o tom rozhodl pražský městský soud, který tak uzavřel více než dva roky vleklou kauzu. Předseda senátu Petr Braun muže zprostil v plném rozsahu obžaloby z vydírání, zpronevěry, podvodu a výtržnictví. Žalobci se nepodařilo Hrubantovi nic prokázat.

Třiatřicetiletý důstojník byl podezřelý, že v letech 1996 až 1998 jako veřejný činitel vymohl násilím od lidí přes milion korun a že uzavíral leasingové smlouvy o pronájmu automobilů, které neplatil.

Podle soudce Petra Brauna se nepodařilo prokázat, že se Hrubant uvedených skutků dopustil, u obvinění ze zpronevěry, že se skutek vůbec stal. "Nejenom že většina svědků je, či byla trestně stíhána, ale v jejich výpovědích byly natolik zásadní rozpory, že soud musel rozhodnout podle pravidla v pochybnostech ve prospěch obžalovaného," odůvodnil Braun osvobozující verdikt.

Hrubantův advokát Stanislav Devátý poté novinářům řekl, že bude pro svého klienta žádat odškodnění za sedmnáctiměsíční pobyt ve vazbě. "Jenom za advokátní tarif to dělá 150 tisíc korun," řekl.

Roman Hrubant
z pověření bývalého šéfa civilní kontrašpionáže Karla Vulterina v letech 1997 a 1998 pracoval na přísně tajném úkolu - měl vypátrat, odkud z BIS unikají citlivá data směrem k ČSSD. Po několika měsících pátrání Hrubant označil za viníky úniků své kolegy z BIS, kteří po vstupu sociální demokracie do vlády ovládli dvě instituce - civilní rozvědku a Národní bezpečnostní úřad, který vydává osvědčení pro styk s utajovanými skutečnostmi.

Hrubant dostal kvůli kauze výpověď z BIS, která by jej teď měla vzít zpět. Bývalý agent se ale vrátit nehodlá. "Budu dále pracovat jako recepční v hotelu Balkán na Smíchově... dobrodružství už bylo dost," uvedl.

Hrubant už od začátku považoval obvinění za vykonstruovaná. V médiích tvrdil, že vedl v letech 1997 až 1998 pátrání kvůli úniku informací z BIS do ČSSD, a pak se prý některým lidem znelíbil.

Původně byl Hrubant stíhán vazebně. O jeho propuštění na kauci 200 tisíc korun rozhodl soud loni v únoru. Přelíčení probíhalo bez přítomnosti veřejnosti.

K osvobozujícímu rozsudku výrazně pomohl také státní zástupce Martin Omelka, který ve své závěrečné řeči navrhl Hrubanta obvinění zprostit. Uvedl však, že trestní stíhání bylo důvodné. "Tam určité podezření bylo a v podstatě je, ale nebylo možné najisto postavit, že by ty skutky spáchal obžalovaný," řekl Omelka.

Obě strany se vzdaly práva na odvolání, a rozsudek je tak pravomocný.

PRŮBĚH PROCESU:
Žaloba Hrubanta podezírala, že v letech 1996 až 1998 vymohl od několika lidí násilím a výhrůžkami přes čtyři miliony korun a uzavíral leasingové smlouvy o pronájmu aut, jež neplatil. Podle obžaloby se Hrubant choval k poškozeným násilně, kromě bití je údajně vydíral a ponižoval i s použitím pistole.

KAUZA HRUBANT V DATECH

V letech 1997 a 1998 pracoval Hrubant na přísně tajném úkolu - měl vypátrat, odkud z BIS unikají citlivá data směrem k ČSSD. Podařilo se mu zjistit konkrétní jména. Měl i podezření, že příslušníci tajné služby pomáhali některým sociálním demokratům nezákonně shánět peníze.

Po nástupu ČSSD do vlády roku 1998 byla akce zastavena, aniž byl někdo na základě Hrubantova pátrání potrestán.

15. září 1999 policie Hrubanta, který pracoval v protiteroristickém odboru BIS, zatkla v zaměstnání. Policisté ho začali stíhat pro podvod, organizátorství podvodu a vydírání podle nejpřísnější trestní sazby, kdy zákon umožňuje uložit až dvanáctileté vězení. Hrubant označil obvinění za vykonstruovaná. Podle něj šlo o pomstu.

V říjnu 1999 byl strážmistr Hrubant obviněn z vydírání a leasingových podvodů, zároveň byl vzat do vazby a zproštěn výkonu služby. K obviněním přibyla i zpronevěra peněz BIS.

V listopadu 1999 nejmenovaný pražský podnikatel potvrdil verzi o vydírání. Kromě něho Hrubant údajně vydíral i další dva podnikatele, kteří jsou ve vazbě mimo jiné pro leasingové podvody. Podle obhajoby tři ze šesti lidí, které Hrubant podle žalobce vydíral, jsou stíháni za majetkovou kriminalitu.

V červenci 2001 Hospodářské noviny uvedly, že klíčového svědka Hrubantova procesu zastřelil 3. července neznámý pachatel. Zastřelený Rudolf Javornický měl podle deníku před soudem Hrubanta usvědčit z vydírání. Podle vyšetřovatele Hrubantova případu Martina Pavlíka však vražda Javornického s touto kauzou zřejmě nesouvisí.

V únoru 2001 Hrubant u soudu obvinil špičky civilní rozvědky a Národního bezpečnostního úřadu, že nezákonně předávaly tajné informace sociálním demokratům. Den poté soud rozhodl o jeho propuštění z vazby na kauci 200 tisíc korun.

V dubnu 2001 pak před soudem jako svědek vypovídal i bývalý ředitel BIS Vulterin. Uvedl, že Hrubanta osobně neznal, a proto jej nemůže hodnotit.

V červenci 2002 požádal žalobce, aby soud Hrubanta obvinění zprostil, protože se mu nic nepodařilo prokázat.
9. července 2002 vynáší předseda senátu pražského městského soudu Petr Braun osvobozující rozsudek v plném rozsahu.
Z intimních míst jednoho muže si prý učinil terč pro házení šipek. Jednu z poškozených zase údajně nutil, aby si obnažila prsa a líbala ho. Události se prý odehrávaly v pražských barech, kam Hrubant chodíval.

Řada svědků, kteří v utajeném procesu vypovídali, včetně poškozených, již byla odsouzena, či je trestně stíhána. Jeden z poškozených byl například odsouzen k trestu odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost. Další také již odsouzený svědek navíc odmítl v Hrubantově případu vypovídat a potvrdit tak svá obvinění z přípravného řízení. Třetí poškozený dokonce Hrubantovu vinu vyvrátil.

Hrubanta jsem neznal, řekl soudu bývalý ředitel BIS
Před senát pražského městského soudu předstoupil v dubnu i někdejší ředitel BIS Karel Vulterin. Ten tvrdil, že se za svého působení ve funkci osobně nesetkal s expříslušníkem BIS Romanem Hrubantem, obžalovaným ze čtyř trestných činů. Vulterin to podle předsedy senátu pražského městského soudu Petra Brauna uvedl ve svědecké výpovědi.

Vulterin sám nechtěl případ komentovat.

Mrtvý právník Minol
Původně byl Hrubant stíhán spolu s právníkem Marianem Minolem, který však před téměř čtyřmi roky zemřel. "K některým útokům vydíráním došlo, ale všude vystupuje již zemřelý Minol... Hrubant v těch barech také sedával, ale jeho aktivní podíl jsme neprokázali," řekl soudce Braun. Podle něj je možné, že Minol jméno obžalovaného a jeho zařazení v tajných službách zneužíval ke své trestné činnosti bez Hrubantova vědomí.

Svědectví příslušníků ÚOOZ pomohla
Svědectví dvou příslušníků Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří 4. dubna vypovídali před pražským městským soudem, vyzněla ve prospěch Hrubanta. Policisté hovořili před soudem o spolupráci ÚOOZ s BIS a ze svého pohledu se vyjadřovali k Hrubantově osobě. "Hodnotili ho skutečně příznivě. Jak po stránce pracovní, tak i osobní," konstatoval předseda senátu Petr Braun. Upřesnil, že na základě zkušeností policistů s Hrubantem se jim nejeví jako pravděpodobné, že "by se mohl dopouštět žalované trestné činnosti".

Městský soud v jednání z konce února rozhodl o propuštění Romana Hrubanta z vazby. V neveřejném hlavním líčení 21. února senát přijal kauci 200 tisíc korun. Hrubant tak mohl opustit vazbu. Z vazební věznice Hrubanta do té doby k soudu přivážela policejní eskorta.

Hrubant u soudu obvinil špičky rozvědky a NBÚ
Bývalý pracovník Bezpečnostní informační služby Roman Hrubant při únorovém soudním jednání znovu obvinil současné špičky civilní rozvědky a Národního bezpečnostního úřadu, že nezákonně předávaly tajné informace sociálním demokratům.

Případ bývalého pracovníka BIS soud projednával s vyloučením veřejnosti. Součástí vyšetřovacího spisu jsou totiž informace, které spadají pod druhý nejvyšší stupeň utajení. "Soud se snažil, aby to příslušné instituce odtajnily a proces mohl být veřejný, ovšem bez výsledku," podotkl předseda senátu Petr Braun.

Zprávy z BIS a NBÚ přijímal Bašta, řekl před soudem Hrubant
Hrubant u soudu prohlásil, že informace z BIS vynášel současný šéf NBÚ Tomáš Kadlec, bezpečnostní ředitel úřadu Martin Hejl, další pracovník NBÚ Ivan Tříska a odstupující šéf rozvědky Petr Zeman. "Jako příjemce těchto informací označil bývalého ministra Jaroslava Baštu," uvedl Hrubantův obhájce Stanislav Devátý.

Všichni Hrubantem obvinění muži jakékoli nelegální vztahy se sociální demokracií již dříve popřeli. Rovněž policie verzi o pomstě neuznala a nikoho z důstojníků neobvinila.

Hrubantovu obhajobu soud prověřil
Předseda senátu Braun však řekl, že Hrubantovu obhajobu bude nutné znovu prověřit. "Bez toho se těžko obejdeme," uvedl Braun. Znamená to, že soud se jeho zjištěními a podezřením, že Hrubant byl nepohodlný, bude zabývat.

K samotné výpovědi Hrubanta před soudem Braun poznamenal, že prakticky kopíroval svá slova z předchozích šesti výslechů na policii: "Neodchyluje se od původních výpovědí. Drží se toho takovým způsobem, jaký jsem ve své praxi nezažil. Je to profesionál."

Někdejší příslušník BIS Roman Hrubant (vlevo) diskutuje se svým advokátem Stanislavem Devátým na chodbě pražského městského soudu, který ho zprostil obžaloby. Devátý hodlá pro svého klienta žádat odškodnění za sedmnáctiměsíční pobyt ve vazbě. (9. července 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video