Soud zamítl žalobu dívky kvůli zákazu nosit ve škole hidžáb

  • 1628
Obvodní soud pro Prahu 10 zprostil Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici žaloby z diskriminace somálské dívky. Ta tvrdila, že jí škola zakázala nosit šátek, čímž ji nepřímo diskriminovala. Soudkyně však dospěla k závěru, že se Somálka nikdy nestala studentkou školy a nemůže proto uplatnit nárok podle antidiskriminačního zákona.

Ayan Jamaal Ahmednuurová trvala na tom, že kvůli zákazu nošení hidžábu nemohla studovat. Požadovala proto od školy omluvu a odškodnění ve výši šedesát tisíc korun. Soud požadavek zamítl, rozsudek není pravomocný.

„Soud dospěl k závěru, že žalobkyně se nestala studentkou školy, a to z důvodu, který byl na její straně, neboť nesplnila zákonnou podmínku pro zahájení studia dle školského zákona, tedy předložení dokladu o pobytu ke dni zahájení školního roku,“ uvedla soudkyně Daniela Čejková.

„Jsem strašně ráda, že to takhle dopadlo. Ta kauza mě trápí už skoro čtyři roky, probděla jsem stovky nocí. Jsem ráda, že mi soud dal za pravdu,“ řekla po vyhlášení rozhodnutí ředitelka školy Ivanka Kohoutová.

ROZSTŘEL: Patří hidžáb na české školy? Přeli se Okamura a Abbás

„Myslím, že je to rozhodnutí velmi rozumné, ale stále je nepravomocné. Předpokládám, že druhá strana se odvolá,“ uvedl advokát ředitelky Radek Suchý. „My jsme říkali od začátku, že tahle banální kauza se stala předmětem politizace. Vytvářela se na ní antidiskriminační kauza, a to především ze strany veřejné ochránkyně práv,“ dodal obhájce.

Na otázku iDNES.cz, jestli podnikne právní kroky proti ombudsmance Anně Šabatové, odpověděl, že počká až bude rozhodnutí pravomocné. „Já jsem to říkala od začátku, že se ta dívka ani nestala studentkou školy, i při návštěvě ombudsmanky. To se vůbec nechtělo slyšet,“ dodala k tomu ředitelka školy.

Atmosféra před soudním jednáním:

Soud: Chybělo povolení k pobytu

Ahmednuurová opustila podle žaloby školu kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit šátek ani při teoretické výuce. Původně prý přitom byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Soudkyně však dala za pravdu verzi školy, že dívka navzdory dohodě nepředložila do zahájení školního roku požadované povolení k pobytu. Do formuláře o zanechání studia vyplnila jako důvod zákaz nošení hidžábu až následně.

„Podstatné bylo zkoumat, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady pro to, aby se stala studentkou. Jen tak by mohla uplatňovat svůj nárok podle diskriminačního zákona,“ konstatovala soudkyně.

Předložené důkazy nepotvrdily tvrzení dívky, že ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb. Ředitelka podle žaloby nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.

„Lze nanejvýš učinit závěr, že ředitelka školy se mohla dne 2. 9. 2013 v přítomnosti žalobkyně pozastavit nad tím, že má na hlavě hidžáb, či vyjádřit nad tím určitou nelibost, a mohla též poukázat na příslušná ustanovení školního řádu,“ vysvětlila Čejková.

Při čtení rozsudku zastupoval Somálku bývalý ministr vnitra Jan Ruml, protože její advokátka Radka Korbelová Dohnalová se jednání nemohla zúčastnit. Ruml rozsudek označil za pozoruhodný. „Počkáme na písemné odůvodnění a pak se rozhodneme, jak budeme postupovat,“ řekl Ruml k tomu, zda se somálská dívka odvolá.

Vynesení rozhodnutí tentokrát přihlížela plná soudní síň. Soudkyně Daniela Čejková povolila všem podporovatelům ředitelky, aby mohli přihlížet i ve stoje. Přihlížející aktivisté při vyhlášení rozsudku spokojeně přikyvovali, po skončení jednání vstali a soudkyni zatleskali. V hale soudu poté ještě aktivisté pěli hymnu.

Finále procesu přilákalo i politiky a aktivisty jako je Miroslav Sládek, Martin Konvička či Jana Volfová. Přišel i člen ODS Václav Klaus mladší.

Minulé jednání bylo kvůli povyku neveřejné

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová považuje celou kauzu za absurdní. Poukázala na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností. Její právník dodal, že se Ahmednuurová nikdy nestala studentkou školy, instituce ji proto diskriminovat ani nemohla.

Projednávání případu provází velký zájem veřejnosti, především aktivistů z protiislámských spolků, které ředitelku pražské školy podporují. Z minulého líčení musela soudkyně veřejnost kvůli vyrušování a nedodržování pravidel v soudní síni vykázat. Jednání pak pokračovalo za zavřenými dveřmi (více o předchozím jednání čtěte zde). Páteční vynesení rozsudku už bylo opět veřejné.

Somálka má v Česku azyl od roku 2011. Podle advokátky ve vlasti čelila nepříznivému osudu, protože měla být proti své vůli provdána za člena ozbrojených milic a protože byla svobodnou matkou. Sama se líčení z obav z reakcí okolí neúčastní.

Ředitelka školy už v listopadu vypověděla, že původní jednání s dívkou se konalo „ve velmi příjemné atmosféře“. Ahmednuurová prý hidžáb na hlavě neměla. První školní den ji pak vyvolala rozhlasem, protože dívka nedodržela dohodu, podle níž měla ráno přinést chybějící doklady. O zákazu nošení hidžábu podle ní vůbec nemluvily.

Na dotaz novinářů, zda by studenti školy mohli docházet na výuku teoretických předmětů s šátkem na hlavě, tehdy ředitelka uvedla, že z bezpečnostních důvodů nemůže u studentů dovolit odlišnosti.

Na základě kauzy vydalo ministerstvo školství v roce 2015 metodickou pomůcku, podle níž by ve školních řádech neměly paušálně zakazovat všechny pokrývky hlavy. Podle resortu tak mají učinit jen v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví v konkrétně specifikovaných situacích.

Záběry z minulého soudního jednání:

18. ledna 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video