O verdiktu informovali členové ODS v Praze 5 Jiří Vitha a Ondřej Gál, kteří žalobu iniciovali.
Sněm, jehož platnost soud zpochybnil, měl vyřešit několikaměsíční vleklý spor mezi znesvářenými skupinami občanských demokratů. Už při jeho konání se mluvilo o tom, že nebyl svolán v souladu se stanovami.
Místo Jančíkova kritika Františka Laudáta ustanovil za předsedu ODS v Praze 5 starostu Velké Chuchle Stanislava Fresla. Jančíkovými odpůrci byl však výsledek sněmu vnímán jako jeho vítězství, protože smíchovskému starostovi umožnil opětovné setrvání v úřadu.
Spor proto pokračoval i po volbách, kdy část zastupitelů za ODS Jančíka starostou nevolila. Byl zvolen až napodruhé poté, co uzavřel koalici s ČSSD a částí SNK ED. Část zastupitelů ODS se ocitla v opozici.
Čeká se nový sněm a nové vedení
Rozhodnutí soudu nyní může zamíchat kartami, protože Jančíkovi odpůrci budou požadovat zvolení nového vedení. Podle Gála by se mělo začít jednat ihned. "Měli bychom sednout za stůl a jednat o konání nového sněmu a případně o smíru," řekl Gál.
Fresl o rozsudku nevěděl. I on ale přiznal, že pokud by soudní verdikt sněm skutečně zrušil, bude se muset svolat nový sněm.
Stížnost k soudu loni v listopadu podaly čtyři desítky občanských demokratů. Členové zažalovali stranu za to, že její špičky byly ve zmíněném sporu netečné a svou nečinností nahrávaly Jančíkově skupině. "Jestliže vedení ODS není schopno nebo nechce rozhodnout o platnosti oblastního sněmu a machinacích při přijímání členů na Praze 5, pak byla naplněna litera zákona a my se obracíme na soud, aby rozhodl," řekl tehdy iDNES.cz Jiří Vitha.
To, že jim dnes dal soud za pravdu, se nelíbí mluvčímu ODS Milanu Bouškovi. Strana podle něj čeká, až dostane rozsudek a zdůvodnění písemně. Pak se prý proti rozsudku odvolá.
"Domníváme se, že v tomto případě jde svým způsobem o průlomový a ve svém důsledku sporný rozsudek, protože soud zasáhl do vnitřního života politické strany, což mu podle názoru ODS nepřísluší. Už z principiálních důvodů proto ODS dá na radu právníků a proti rozsudku se odvolá," řekl Bouška ČTK.
Lid versus Jančík
Dlouholetý smíchovský starosta Milan Jančík vede radnici i po posledních volbách, třebaže v nich získal druhý nejnižší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů ODS. Do funkce byl i přes vnitrostranickou opozici opět dosazen na popud primátora Pavla Béma.
Starostu přitom pronásleduje řada afér, které se mu ale doposud vždy podařilo ustát. Za plánovaný nákup pozemků Českých drah ho policie už několikrát vyšetřovala, případ však vždy odložila. Kritici Jančíkovi vyčítají i prodej některých významných smíchovských objektů pod cenou.
Pře mezi stoupenci a odpůrci starosty Jančíka vrcholily začátkem předloňského roku, kdy oblastní sněm doporučil výkonné radě zrušit pět místních sdružení ODS ovládaných Jančíkem. Měl totiž podezření z účelového přijímání nových členů.
V mnoha ze 140 případů šlo přitom údajně o tzv. černé duše, tedy fiktivní zájemce se zfalšovanými podpisy. Jančík si tak chtěl posílit svou pozici před komunálními volbami, tvrdili jeho kritici.
Jančík veškerá nařčení z nedemokratických postupů dlouhodobě odmítá.