(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Míla Lepší

Soud vyhověl aktivistovi, nocovat pod širákem smí i bez povolení CHKO

  • 63
Lidé vyznávající bivakování v přírodě se při letošním čundru do chráněných krajinných oblastí nemusí obávat, že by je za nocleh pod širákem někdo popotahoval. Nepotřebují už žádná povolení. Zasloužil se o to plzeňský ekologický aktivista Martin Hyťha.

Soud mu dal totiž vloni ve sporu o výjimku ze zákona o ochraně přírody zapravdu a správy CHKO se novým výkladem zákona už začaly řídit.

Martin Hyťha se pustil do sporu s českým státem před třemi roky poté, co mu vláda zamítla žádost o výjimku ze zákona o ochraně přírody, na základě které chtěl bivakovat v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Na případ upozornil Radiožurnál.

Jen pod širákem

Přenocovat v chráněné krajinné oblasti smíte bez povolení, ale pouze pod širákem, je zakázáno stavět stan, rozdělávat oheň a zanechat na místě odpadky.

Aktivista považoval za absurdní, že vláda na jedné straně povolí v CHKO stavět například dálnici, ale vadilo jí, že by tam člověk přespal pod širákem. Protože podle vlastních slov zná řadu přátel, kteří za nepovolené bivakování v CHKO dostali pokuty, rozhodl se zaběhnutou praxi napadnout. A pražský městský soud s ním souhlasil.

"Soud konstatoval, že vláda rozhodla nezákonně a zákon si vykládala špatně. O výjimku k pouhému přenocování pod širákem podle platné legislativy vůbec není nutné žádat, natož aby mi to vláda zamítala," řekl Hyťha, který rozsudek považuje za velké vítězství pro všechny milovníky přírody.

Pouhým přespáním v chráněné krajinné oblasti podle něj téměř nelze způsobit škodu, na rozdíl třeba od motoristických závodů, kterým paradoxně vláda výjimku v minulosti dala.

Pro klasické táboření je i nadále souhlas zapotřebí

Na základě rozhodnutí soudu se už správy jednotlivých CHKO řídí novým výkladem zákona a proti nocování pod širákem nemají výhrady.

"Pro způsob takového noclehu nejsou zapotřebí žádná povolení. Podmínkou ale je, aby se každý choval v přírodě tak jak popisuje pan Hyťha, tedy aby na místě nerozdělával oheň, nestavěl stan, nerušil okolí a nenechával po sobě žádný odpad," řekl Tomáš Pakert ze správy CHKO Český les.

Zdůrazňuje, že pro klasické táboření je souhlas správců chráněného území stále zapotřebí. V Českém lese se to týká především skautů, kteří tam vyrážejí na letní pobyty. Pokud si nevyberou oblasti s výskytem zvlášť chráněných rostlin nebo živočichů, podle Pakerta souhlas zpravidla dostanou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video