Vyšetřovatelka Helena Pšeničková ukazuje snímek audi Postlem zavražděného podnikatele (8.9.2008)

Vyšetřovatelka Helena Pšeničková ukazuje snímek audi Postlem zavražděného podnikatele (8.9.2008) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Soud dal 19 let kumpánovi vraha, který za tři dny zabil tři lidi a policistu

  • 10
Vrchní soud potvrdil výjimečný devatenáctiletý trest Davidu Černému z Teplic za podíl na vraždách, které spáchal v září 2008 jeho společník Roman Postl. O život přišel podnikatel, čerpadlář, vietnamský barman a policista. Černého policie dopadla, Postl po přestřelce zemřel v nemocnici.

Sedmadvacetiletý David Černý má také příbuzným obětí zaplatit bezmála dva miliony korun jako odškodné a náklady za pohřby. Rozhodnutí je pravomocné a lze jen podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odsouzeného přivedla vězeňská eskorta z cely, kde si odpykává také dvouletý trest za přechovávání pervitinu.

Žalobce navrhoval Vrchnímu soudu, aby předchozí souhrnný verdikt o 19letém vězení zpřísnil na 25 let. Podle znaleckých posudků je David Černý společensky nebezpečný člověk, u kterého lze jen stěží čekat nápravu.

Černý se hájil tím, že měl z Postla strach

Černý u soudu nevypovídal už během hlavního líčení, nyní v odvolacím řízení neudělal výjimku a obhajobu nechal na svém advokátovi. Ten zmínil důkaz, podle kterého se u jedné z vražd nenacházel na místě činu. Existuje o tom záznam policejní hlídky, která ho náhodně lustrovala, když šel tehdy po dálnici.

Vrchní soud to uznal a Černého označil především jako pomocníka Postla. Faktem ale je, že se na vraždách podílel a prodával ukradené věci. Nepomohlo mu tvrzení, že jednal hlavně ze strachu z Postla a z donucení. Svědci totiž vypověděli, že měl vůči Postlovi spíš respekt než strach a zkrátka ho poslouchal.

Seznámili se v létě 2008, když Černý sháněl pervitin, společně ho také užívali. Postl se krátce předtím dostal z vězení, kde seděl za vraždu. Na svobodě si ale sehnal zbraň a náboje.

Poprvé střílel 1. září 2008. Spolu s Černým předstírali na silnici v Teplicích, že jim došla voda do chladiče a čekali na prvního řidiče. Zastavil jim místní podnikatel, kterého Černý znal. Postl ho nakonec střelil do spánku, tělo schovali a auto potopili do lomu.

Postl ještě před smrtí popsal vraždy

Den nato Postl zastřelil čerpadláře v Ústí nad Labem. Černý byl v tomto případě údajně "jen" řidič a přímo na vraždě podíl neměl. Faktem je, že pak prodával uloupené věci.

Jako další cíl vytipoval Černý chomutovskou hernu. Čekal venku v autě, zatímco Postl uvnitř zavraždil vietnamského barmana, sebral přes tisíc korun, sedm eur a drobnosti, včetně porcelánové sošky. Založil pak požár, aby zakryl stopy.

Kouř ale vyděsil nájemníky, kteří přivolali záchranáře a policii. Když David Černý viděl policejní auta, zpanikařil a ujel pryč. Postl při útěku z herny zastřelil policistu a pokusil se zabít svědka.

Přestřelka ho ale stála život: skončil vážně zraněný v nemocnici a o několik dní později zemřel. Kriminalisté ho stihli vyslechnout. Ke všem vraždám se přiznal a výpověď posloužila i k usvědčení Černého.


Video