Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru Prahy, služby pro veřejnost fungovaly bez omezení. (15. dubna 2014) | foto:  František Vlček, MAFRA

Kauzu Agrotecu z Babišova fondu soud odročil, vrátí se k ní po volbách

  • 10
Pražský městský soud v pondělí odročil jednání v kauze údajně zmanipulovaných zakázek České pošty, protože se bez omluvy nedostavil jeden z obžalovaných. V případu figuruje i firma Agrotec patřící do holdingu Agrofert. Nový termín líčení soudce nařídil na konec října.

V kauze čelí obžalobě pět bývalých manažerů pošty, pět zástupců soukromých firem a tři společnosti. Jednou z nich je hustopečský Agrotec, nyní patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše. Část obžaloby, která se týká právě této firmy, popisuje údajnou manipulaci s dodávkami pneumatik a náhradních dílů pro auta České pošty.

Manažer dopravní sekce státního podniku Patrik Zeithaml měl zařídit, aby místo veřejné soutěže byla zakázka na dodávku pneumatik přidělena rovnou Agrotecu. Že si tato společnost zaslouží „nadstandartní péči“, prý Zeithamlovi sdělil v roce 2011 tehdejší ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Podle obžaloby pak Zeithaml inicioval zrušení soutěže, v níž vyhrála jiná firma, a pneumatiky poště dodával na základě staré smlouvy Agrotec. Těch nakonec celkem pošťáci v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách odebrali přes dvanáct a půl tisíc v hodnotě více než 34 milionů korun, přičemž měla vzniknout škoda dva a půl milionu.

Mezi obžalovanými figuruje manažer Agrotecu Pavel Richter i samotná firma. Obžaloba tvrdí, že Richter dělal vše pro to, aby si udržel Zeithamlovu přízeň. Zástupce Agrotecu měl manažeru pošty například v říjnu 2013 nabídnout zájezd do Madridu na fotbalové utkání místního Realu proti Malaze. Babišova společnost podle obžaloby dostala bez řádné soutěže i zakázku na náhradní díly pro vozy Iveco. Pošta odebrala od Agrotecu díly za více než čtrnáct milionů.

Agrotec se přitom trestnímu stíhání málem vyhnul. Jeho stíhání zastavil pražský městský soud s odůvodněním, že firma vynaložila veškeré možné úsilí, aby protiprávnímu jednání zabránila (více zde). Nadřízená instance však toto rozhodnutí zrušila.

Kauza se začne řešit po volbách

Další část obžaloby se zabývá zadáváním menších stavebních zakázek na rekonstrukce vnitřků budov České pošty. Někdejší zástupce generálního ředitele Richard Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek, ředitel nákupu a zásobování Jiří Kouba a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová podle spisu umožnili, aby tendr získaly předem domluvené firmy. Jejich zástupci měli od manažerů pošty informace o tendrech a mohli tak upravovat nabídky podle konkurence, aby byly výhodnější a ve výběrovém řízení uspěli.

V některých případech se stalo, že do tendru přišla lepší nabídka, než od firmy, kterou preferovali manažeři pošty. Zástupci firem pak dostali informace, jak by měli zakázku zlevnit, jelikož ve výběrové komisi seděla Jakubcová. Cenu následně upravili a v dalším kole výběru firma obvykle zvítězila. V dalším případě nakonec firmy z tendru po dohodě s očekávaným vítězem odstoupily. Obžaloba v souvislosti s těmito zakázkami zaznamenala například úplatek 180 tisíc korun, který podle spisu získal Kouba.

Za jinou zakázku zase dostal Soldán notebook za dvacet tisíc korun. Paradoxní na tomto údajném úplatku, který se týkal výměny oken na poště ve Znojmě, je, že firma o zakázku nakonec přišla, protože tehdejší protimafiánský útvar spustil zatýkání. V této větvi případu před soudem mezi obviněnými firmami stanuly společnosti SP a Radekov.

Jeden z obžalovaných v části údajně zmanipulovaných stavebních zakázek Martin Sirotek se v pondělí k Městskému soudu v Praze bez omluvy nedostavil. Jelikož předseda senátu Petr Novák od něj neměl souhlas s jednáním v jeho neúčasti, líčení po pár minutách odročil. Znovu se případem soud začne zabývat 30. října, tedy týden po volbách.

Manažeři pošty a jednatelé firem byli obviněni ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což jim hrozí až osm let vězení. Část z nich byla obviněna také z podplacení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Firmám z kauzy hrozí pokuty a v krajním případě zrušení.

,

Video