Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud: Bývalý šéf Kriminalistického ústavu nepracoval pro StB

  • 7
Bývalý šéf Kriminalistického ústavu Jan Hlaváček nebyl informátorem komunistické vojenské kontrarozvědky. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Podle něj je Hlaváček v seznamu spolupracovníků této složky StB veden neoprávněně.

"Několik dní vyčkám, ale očekávám, že se mi pan ministr Langer omluví," řekl Hlaváček iDNES.cz. Pokud se omluvy nedočká, bude expolicista požadovat satisfakci. "Nelze beztrestně někomu zničit pověst a pošpinit ho před veřejností," tvrdí Hlaváček.

Teoreticky by se tak Hlaváček mohl vrátit k policii. Právě nyní neplatná evidence totiž byla důvodem jeho odchodu. Policie by mu musela také nahradit ušlou mzdu za neoprávněnou výpověď. Bývalý kriminalista ale zatím o ničem takovém neuvažuje. "Jsem spokojený důchodce  a mám jiné zájmy," prohlásil.

Na to, že si komunistická VKR v roce 1969 Hlaváčka vedla jako informátora, se přišlo předloni, když ministr Ivan Langer nechal prověřit stovky policejních důstojníků. Ředitel prestižního vědeckého pracoviště přitom již měl v ruce dokonce dvě čistá lustrační osvědčení. - čtěte zde Langer vyhnal estébáky. Hrozí jejich návrat

"Je to práce pana Langera"

Poté však historici objevili další písemnosti i nové způsoby, jak si kontrarozvědka své spolupracovníky vedla. A při kontrole narazili také na Hlaváčka. Poté, co Hlaváček zjistil, že je veden jako spolupracovník VKR, zažaloval vnitro a svůj spor vyhrál. - čtěte Šéf kriminalistů nebyl u StB

Ministerstvo totiž muselo dokázat, že Hlaváček opravdu donášel. K dispozici však mělo jen jeho jméno uvedené v seznamu spolupracovníků. Celý Hlaváčkův svazek byl totiž skartován. Takový důkaz soudu nestačí, a proto vždy rozhoduje stejně - spolupráci nelze dokázat.

Vnitro se proti verdiktu odvolalo, ale vrchní soud dal definitivně za pravdu Hlaváčkovi. Ten verdikt redakci iDNES.cz potvrdil. Oficiální vyjádření soudu se ale nepodařilo získat.

"To je práce pana Langera, Salivara (Langerův náměstek, pozn. red.) a Žáčka (ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, pozn. red.), kteří se chtěli zviditelnit," řekl Hlaváček.

Zda se dočká Langerovy omluvy, ale není jisté. "Respektujeme rozhodnutí soudu, ale dokud nebudeme mít vyjádření v ruce, nebudeme věc nijak komentovat," řekla mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Zavinila to socha rudoarmějce, míní Hlaváček

Hlaváček tvrdí, že záminkou pro jeho zavedení do seznamu byl incident starý 40 let. V noci z 30. 4. na 1. 5. 1969 sloužil jako voják základní služby na vrátnici kasáren v Kašperských Horách a někdo poškodil sochu sovětského vojáka v parčíku před kasárnami. Hlaváček byl mezi vyslýchanými vojáky

"Opakovaně jsme prošli několika výslechy, které prováděli kromě příslušníků VB (Veřejná bezpečnost, komunistická policie, pozn. red.) i důstojníci v uniformě i bez ní. Žádné závazky ke spolupráci se nekonaly, jen podpisy protokolů o výsleších a mlčenlivosti," píše expolicista na webových stránkách.

,

Video