Součková se v ČSSD chytila do vlastní pasti

  • 8
Osud ministryně zdravotnictví Součkové, jež spojila setrvání ve funkci se svou koncepcí, se zdá zpečetěn. Pokud své vize nepřepracuje, straničtí kolegové nebudou spokojeni. Jak zjistila MF DNES, různé komise ČSSD, jež se v Lidovém domě zabývají zdravotnictvím, návrh nepodpořily.

"Zásadně přepracovat," zní například závěr skupiny pro ekonomiku zdravotnictví.

"No, nelíbí se to," připustila šéfka zdravotního výboru sněmovny Milada Emmerová z ČSSD. Sama má výhrady, koncepce je podle ní spíš "takovým zamyšlením", nadto jí vadí třeba tendence zvyšovat spoluúčast pacientů nebo záměr zavést nové financování nemocnic podle diagnóz.

Právě Emmerová se má zúčastnit nedělního koaličního jednání k reformě resortu, který se ocitl ve finanční krizi. Její slova potvrdil i šéf zdravotní komise ČSSD (a současně - podle kuloárových informací - jeden z kandidátů na ministra) Jozef Kubinyi.

"S paní ministryní jsme se sešli a sdělili jí výhrady. Řekla nám, že bude připomínky zapracovávat a požádala nás, abychom tudíž o výhradách veřejně nemluvili. Vyčkám tedy na definitivní verzi," prohlásil.

Jak řekl, Součková si kolegy popudila už tím, že s nimi koncepci průběžně nekonzultovala. Dřív vyšla i v novinách.

Buď reforma, nebo já
Ministerstvo tento týden horečně zapracovávalo do koncepce připomínky, jež přišly ze všech stran. Pokud je pravda, co řekla vedoucí tiskového odboru Ilona Slámová, zásadní změny nebudou: "Jsou to spíš formální věci." Víc říct nechtěla.

Součková si však rozhodně svým prohlášením "buď já, nebo reforma" přichystala sama na sebe past (pokud tím rovnou elegantně neoznámila odchod z vlády). Vadí-li totiž sociálním demokratům jakýkoli náznak vyšší finanční spoluúčasti pacientů, od níž Součková nadto ustoupila, výhrady dalších stran se ubírají v opačném gardu.

"Je třeba nějak regulovat návštěvy u lékaře, všechny státy k tomu přistoupily," uvedl Václav Krása za koaliční Unii svobody. "Z koncepce paní ministryně se vyjít dá, ale vyžaduje velké změny," podotkl.

Poplatky pacientů přitom nejsou hlavním a jediným požadavkem pravicových stran. Na parlamentním semináři dali tento týden zástupci ODS najevo, že je třeba více konkurence a volnosti pro zdravotní pojišťovny - kdežto ministerská koncepce jde přesně opačným směrem. Ministryně Součková, ač zvána a ohlášena, do parlamentu nedorazila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue