Součková podala žaloby v kauze Diag Human

  • 6
Ministryně zdravotnictví Marie Součková chce zvrátit kauzu Diag Human. Snaží se o to, aby firma státu vrátila stovky milionů. U Krajského soudu v Brně proto podala žalobu na rozhodčí senát, který případ projednává mimosoudní cestou. Zažalovala i antimonopolní úřad.

Ministryně rozhodčímu senátu v srpnu předložila nová zjištění a  předvedla nové svědky. Ten je ale podle ní nebral v potaz. Žalobou chce Součková docílit zrušení celého rozhodování mimosoudního senátu a kauzu dostat před soud.

"Mám nová zjištění v celém případu a přihlásili se i noví svědci. Jenže rozhodčí senát k tomu vůbec nepřihlédl a svědky si ani nepozval," prohlásila ministryně. Už před několika týdny řekla, že "stát na 99 procent vyhraje".

Jaké nové skutečnosti a svědci se v případu objevily, nemůže ministryně prozradit, je totiž vázána mlčenlivostí.

Další žaloba míří proti antimonopolnímu úřadu. Ministryně mu vyčítá, že už na začátku celé kauzy neprošetřil, zda byla firma skutečně poškozena.

"Ministerstvo podalo žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, protože se domníváme, že ze zákona měl možnost sám vstoupit do jednání. Proto se domáháme, aby rozhodl, že dopis napsaný tehdejším ministrem zdravotnictví doktorem Bojarem nezpůsobil újmu," vysvětlila Součková.

Úřad žalobu nekomentoval s tím, že o ní zatím neví.

Ministerstvo zdravotnictví se odvolalo proti rozhodnutí táborského soudu, který v létě odmítl zbavit Součkovou mlčenlivosti v letitém sporu. - více zde

"Paní ministryně požádala soud o zrušení usnesení rozhodců. Podle zákona je však není možné zrušit," řekl v první reakci ČTK mediální zástupce firmy Daniel Častvaj.

O co v kauze jde
Kauza Diag Human vznikla počátkem 90. let. Do výběrového řízení ministerstva zdravotnictví na zpracování krevní plazmy se tehdy přihlásila firma Conneco, jako partner dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk.

Conneco nabízelo jen zprostředkování, nikoliv zpracování, a proto neuspělo.

V březnu 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar oznámil firmě Novo Nordisk, že neuspěla a zpochybnil solidnost jejího partnera Conneca. Měl informace, že se firma Conneco pokusila nezákonně vyvézt sledované hypnotikum metachalon a v rozporu s rozhodnutím ministerstva dál obchodovala s krevní plazmou.

Kauza Diag Human

Soud mlčení v kauze Diag Human nerozsekl

Co musí tajit ministryně Součková?

Kauzu Diag Human prověří dva poslanci z každé strany

Nárok vůči českému státu uplatňuje firma obchodující s krevní plazmou Diag Human a.s., která do listopadu 1993 figurovala pod jménem Conneco. Jejím majitelem je podnikatel Josef Šťáva.

O rok později, kdy už nebyl Bojar ministrem, v dopise Šťávovi uvedl, že Diag Human jednala v letech 1991 a 1992 při obchodech s plazmou a krevními deriváty v souladu s tehdy platnými předpisy. Oba dopisy později posloužily jako důkaz, že byla poškozena pověst firmy.

Odškodné začala podle tisku společnost Diag Human vymáhat až v roce 1995 a tehdy požadovala půl miliardy. Dohoda nevyšla a v dalším roce firma zažalovala ministerstvo o výši škody 197 milionů korun. Obchodní soud řízení podle MF DNES zastavil.

Další ministr Jan Stráský ale pak s Diag Human podepsal rozhodčí smlouvu, což znamenalo mimosoudní vyrovnání.

Rozhodčí senát v roce 1997 uznal nárok Diag Human, výší škody se ale nezabýval. Případ pak projednalo několik přezkumných senátů a postupně rozhodlo, že Diag vede spor právem.

Další návrh Diagu na smír za 50 milionů korun a akcie firmy Sevak ministerstvo odmítlo. Ministryně Zuzana Roithová podala žalobu na neplatnost rozhodčí smlouvy. Soud ji pak v roce 2000 zamítl.

V prosinci 2001 další ministr Bohumil Fišer odsouhlasil Smlouvu o společném postupu ve sporu o náhradu škody. Firma se zřekla penále a zavázala se, že pohledávku vůči Česku neodprodá třetímu subjektu.

Následně však Diag Human prohlásila, že ministerstvo neplní závazky a smlouva pozbyla platnosti.

Nároky firmy Diag Human vloni potvrdil přezkumný rozhodčí senát a Česká republika tak musela zaplatit 326 milionů korun.

Veřejnost i poslanci se o vyplacení stovek milionů korun za neúspěšný obchod s krevní plazmou dozvěděli až zpětně. Kauzu zkoumá sněmovní vyšetřovací komise.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video