Současný vrchol právního myšlení

Pan advokát Choděra porovnává právo kontinentální a anglosaské, z něhož přichází Ed Fagan. Určitě je kontinentální právo odlišné od práva anglosaského. Kontinentální právo prý jednoznačně vymezuje práva a povinnosti a tím poskytuje občanům jistotu. Ano jistotu, že soudce (zvláště český) porovná vše se zněním paragrafů aniž by ho zajímala skutečnost a nemá tedy proti americkému soudci potřebu hledat a nalézat právo.

A zákon ho k tomu ani nenutí. Jak je možné, že kontinentální právo rozhoduje pokaždé jinak např. v kauze Budvar? A soudce český? Proč by měl používat "zdravý selský rozum", když má zákon?

Jistotu opravdu občan má - soudce si vybere to co je pro něj nejjednodušší a výklad zákona se liší soud do soudu i v rámci České republiky. A nezávislost soudce je přinejmenším ovlivněna podobnými faktory jako v případě soudce anglosaského (amerického).

Advokát Fagan v kauze Temelín zřejmě neuspěje a dělá si především reklamu - aspoň to se zdá mému možná zdravému selskému rozumu. Ale rozsoudit to musí nezávislý soud. Existuje-li vůbec.
 
Miloš Fořt, Milevsko
mailto:milos.fort@volny.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video