Soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott | foto: Petr Topič, MAFRA

K rozsudku nad Bártou nás odvolací soud donutil, míní soudce Šott

  • 54
Soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott si stěžuje, že osvobozující rozsudek nad poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou byl jeho soudu nadiktován. Soudce to uvádí ve stížnosti, kterou poslal ministerstvu spravedlnosti. Žádá nové posouzení případu od odvolacího soudu.

Šott kritizuje, že odvolací senát soudkyně Jarmily Löffelmannové loni v listopadu vyhověl odvolání obou poslanců a původní verdikt vrátil jeho soudu. Ten původně loni v dubnu uložil Bártovi 18měsíční podmíněný trest za podplácení a Škárkovi tři roky vězení za podvod.

"Procesní postup odvolacího soudu je flagrantním porušením (...) trestního řádu," napsal Šott do podnětu, informuje deník Právo. Löffelmannová podle něj měla rozhodnout v odvolacím řízení sama a ve veřejném procesu. "Lze jen stěží porozumět, co míní odvolací soud (...), když fakticky cestou uplatnění svého závazného právního názoru (...) donutí soud I. stupně vyhlásit rozhodnutí, které učinil sám," napsal soudce.

"Výhrada směřuje čistě k tomu, že podle mého názoru měl odvolací soud již v prvním případě sám ve věci rozhodnout a nikoliv věc vracet našemu soudu. V mém podnětu však není řešen pouze procesní postup, ale hlavně právní posouzení věci," řekl Šott iDNES.cz. Vyjádření soudkyně Löffelmannové z Městského soudu v Praze redakce zjišťuje.

Obvodní soud pro Prahu 5 po verdiktu odvolacího senátu původní rozsudek letos v lednu změnil a Bártu i Škárku zprostil obžaloby. "Podle trestního řádu nám nezbyla žádná jiná možnost. Jedná se o jednoznačnou povinnost soudu prvního stupně respektovat závazný právní názor odvolacího soudu," vysvětluje Šott.

Městský soud v Praze poté zamítl odvolání státní zástupkyně a rozhodnutí v březnu potvrdil.

Dovolání k Nejvyššímu soudu podal i nevyšší státní zástupce

Ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek zatím o Šottově stížnosti nerozhodl, možná ji bude posuzovat až jeho nástupkyně Marie Benešová. Pokud šéf(ová) resortu uzná stížnost za opodstatněnou, podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tak už učinil předminulý týden nejvyšší státní zástupce zástupce Pavel Zeman. Podle něj soudy postupovaly špatně, když oba obviněné zprostily obžaloby. Škárka navíc podle nejvyššího státního zastupitelství neměl být uznán vinným z podvodu, ale poškození cizích práv (více čtěte zde).

Šott iDNES.cz řekl, že s podáním stížnosti čekal až na pravomocný rozsudek. "Kdybych podával podnět už loni v prosinci, kdy nám spis přišel, tak by Nejvyšší soud mohl případně řešit jen procesní otázku, to znamená postup odvolacího soudu, ale ne právní posouzení jednání pana Škárky a Bárty," uvedl soudce.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc, respektive půl milionu korun za to, aby k němu byli loajální.

Připomeňte si rozsudek soudce Šotta z 13. dubna 2012 na záznamu iDNES.cz:

13. dubna 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue