Oslavy 40. výročí SOS vesniček ve Chvalčově

Oslavy 40. výročí SOS vesniček ve Chvalčově | foto: archiv Sdružení SOS dětských vesniček

Zpátky k mámě. Děti chudých rodičů snáze uniknou náhradní péči

  • 14
Sdružení SOS vesniček plánuje otevřít v květnu nové zařízení pro děti, které se mají časem vrátit zpátky ke svým rodičům. Sdružení chce pomoci zejména rodinám ve finanční tísni a zajistit, aby z nich děti nemusely odcházet do náhradní péče, nebo aby bylo toto opatření pouze dočasné.

Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc má pod názvem SOS Sluníčko vzniknout v Karlových Varech, kde sdružení již od roku 1969 provozuje jednu ze svých vesniček. V Karlovarském kraji podle národního ředitele SOS vesniček Petra Lužného podobná instituce dosud chyběla, zařízení navíc vytvoří nová pracovní místa.

SOS dětské vesničky

  • první vesnička pro opuštěné děti vznikla v roce 1949 v Rakousku, dnes jsou již ve 132 zemích světa
  • u nás sdružení začalo působit v roce 1969, následně vznikly tři vesničky: v Karlových Varech, Chvalčově a Brně
  • v roce 1974 byly vesničky převedeny do pravomoci státu a jejich činnost byla přerušena až do roku 1989
  • ve vesničkách vyrůstá kolem stovky dětí, o které se stará dvacet náhradních matek
  • sdružení provozuje také dvě komunity mládeže v Brně, které mají připravit dospívající na samostatný život

"Děti mají právo vyrůstat ve své rodině a je naší povinností toto právo neodpírat," zdůrazňuje Lužný. Situaci rodin v hmotné nouzi, kterým hrozí odebrání dětí, lze podle něj řešit - k umístění dítěte do ústavní péče tak v ideálním případě ani nemusí dojít. Pomoci při tom má sociální pracovník, který bude docházet přímo do rodin.

Tam, kde se situaci nepodaří včas vyřešit, se o děti postará SOS Sluníčko, které dětem umožní zůstat zůstat v kontaktu se svou rodinou. Ve chvíli, kdy se podaří situaci rodiny stabilizovat, by se děti měly co nejrychleji vrátit k rodičům. Projekt by se měl týkat i dětí, které již jsou v ústavní péči.

Nové projekty umožnila novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, ve které je zakotvený princip, že ideálním prostředí pro dítě je rodina a institucionální péče je až poslední možností při řešení jeho situace.

Novela, jejíž přijetí provázely mnohé diskuse mezi odborníky i veřejností, počítá s postupným zrušením kojeneckých ústavů a dětských domovů, které má nahradit právě pěstounská péče (více o Klausově vetu a přijetí novely čtěte zde).

Úprava nově zavedla právo pěstounů na odbornou pomoc a výrazně ulehčila jejich finanční situaci. Namísto dosavadního příspěvku 3 126 Kč nově pobírají plat ve výši 8 000 korun. Pěstoun si může každý měsíc kombinací různých příspěvků přijít až na částky v rozmezí 20 - 24 tisíc Kč.

Nový národní ředitel SOS vesniček Lužný, který svůj post zastává teprve od ledna, má pro rok 2013 velkolepé plány. Kromě zhruba stovky dětí, které žijí ve vesničkách, chce v nových projektech pomoci další stovce dětí i jejich rodinám. 

Sdružení se pod vedením Lužného má stát partnerem státních institucí a své programy otevřít i pěstounům mimo SOS vesničky. Samotné vesničky čekají rekonstrukce. Například v Karlových Varech může přestavba nevyhovujících prostor ušetřit náklady a až zdvojnásobit kapacitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video