Děti pracují na plantážích nedaleko Sydney

Děti pracují na plantážích nedaleko Sydney | foto: Profimedia.cz

Sorry, řekla Austrálie tisícům dětí, které do země staletí jezdily na nucené práce

  • 20
Předseda australské vlády Kevin Rudd se omluvil tisícům dětí, které úřady v minulých stoletích vyvezly v rámci pracovních programů z Velké Británie do Austrálie, kde často podstoupily zneužívání. Gesto přichází den poté, co omluvu za posílání dětí do bývalých kolonií přislíbil i britský premiér Gordon Brown.

"Omlouváme se za fyzické a emocionální strádání, nedostatek lásky, něhy a péče. Omlouváme se za tragédii ztraceného dětství," řekl Rudd přibližně sedmi tisícům obětí zneužívání, kteří dosud žijí na území Austrálie.

Při projevu v sídle parlamentu v Canbeře Zároveň vyjádřil naději, že omluva vyléčí bolest a bude zvratem v australské historii. Přítomné ujistil, že vláda nedovolí, aby se něco podobného někdy opakovalo.

Jely za lepšími zítřky a skončily u tvrdé práce

Za tři a půl století vyslaly britské úřady do Kanady, Austrálie a dalších bývalých kolonií okolo 150 tisíc dětí, některé ve věku pouze tří let.

Smyslem programu, který vláda ukončila před 40 lety, bylo poskytnout dětem z chudých rodin možnost začít nový život a dodat do kolonií potřebnou pracovní sílu.

Děti se ale nakonec často dočkaly zneužívání a musely pracovat v těžkých podmínkách. Úřady je také často násilně odebraly rodičům a pak jim tvrdily, že jsou sirotci.

Sourozenci byli často odděleni poté, co dorazili do Austrálie. První skupina dětí byla údajně vyslána do zámoří v roce 1618.

V letech 1930 až 1970 byly chudé děti "vyváženy" z Británie v rámci takzvaného Programu dětské migrace. Britská vláda o víkendu oznámila, že se za něj ve zvláštním prohlášení omluví britský premiér Gordon Brown.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video