Indonéská sopka chrlí popel kilometry do výšky, tisíce lidí prchají

  • 10
Kvůli erupci indonéské sopky Mount Sinabung muselo uprchnout ze svých domovů již 15 tisíc lidí ze sedmnácti vesnic. Popel pokryl stromy i 70 km od vulkánu. Místní úřady nařídily, že v okolí pěti kilometrů od kráteru se nesmí nikdo zdržovat, a zvýšily stupeň pohotovosti na nejvyšší možný.

Během šesti erupcí v pondělí ráno sopka chrlila rozžhavený popel a kamení až do výšky 2 000 metrů. Proudy lávy stékaly do vzdálenosti 1,5 kilometru po svahu hory. Jak uvedl mluvčí indonéského ministerstva dopravy Bambang Ervan, o potenciálním nebezpečí úřady již informovaly aerolinky, které by se měly oblasti raději vyhnout.

Sopečný popílek pokryl střechy budov a zasypal stromy do vzdálenosti 70 kilometrů od kráteru. "Všechno kolem nás se začalo rozžhavovat," popsal Jatah Surbakti, pětačtyřicetiletý farmář, který z postižené oblasti utekl společně se ženou a čtyřmi dětmi. 

"Utíkali jsme v panice, zatímco nás zasypával popel a kamínky... Slyšel jsem křičet a plakat mnoho žen a dětí," dodal.

Sopka Mount Sinabung, která je vysoká 2 600 metrů, začala být aktivnější letos v září. Erupce v roce 2010 zabila dva lidi a velmi překvapila vědce, protože vulkán byl čtyři století v klidu.

V Indonésii je celkem asi 129 aktivních sopek. Po jedné srpnové erupci zemřelo pět lidí a stovky musely být evakuovány z malého ostrova v provincii Východní Nusa Tenggara. Nejaktivnější sopka v zemi, Mount Merapi na ostrově Jáva, při sérii erupcí v roce 2010 zabila více než 350 lidí.

Sopka Mount Sinabung na indonéském ostrově Sumatra

Sopka Mount Sinabung na indonéském ostrově Sumatra

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video