Britské výsadkové komando osvobozuje piráty unesenou italskou nákladní loď

Britské výsadkové komando osvobozuje piráty unesenou italskou nákladní loď Montecristo | foto: NATO

Somálští piráti zadržují 14 unesených lodí, některé už druhý rok

  • 48
Když zvláštní britské protipirátské komando v úterý bleskově osvobodilo italskou loď, která padla do rukou somálských pirátů, byla to ukázková akce. V pirátském zajetí ale k dnešnímu dni stále zůstává nejméně 14 dalších obchodních plavidel, jejichž posádky slouží jako rukojmí.

Italskou nákladní loď Montecristo přepadli piráti asi 200 mil od pobřeží Ománu. Posádka stačila vyslat nouzové volání o pomoc a zabarikádovala se ve strojovně. Tam strávili v bezpečí necelých 24 hodin, než se k unesenému plavidlu převážející tuny železa dostaly dvě hlídkující válečné lodě NATO.

Somálští piráti po půl roce pustili dánskou rodinu, inkasovali miliony

Zvláštní výsadkové komando z britské Fort Victoria pak donutilo piráty se vzdát bez jediného výstřelu. Třiadvacetičlenná posádka byla zachráněna. "Ukázka síly vedla k tomu, že se piráti vzdali bez odporu. Pirátství ohrožuje životy a stojí námořní průmysl miliony liber ročně. Královské námořnictvo stojí v čele mezinárodního úsilí v boji proti této hrozbě," konstatoval v reakci britský ministr obrany Liam Fox.

Dva roky v zajetí

V tomto případě posádky italské lodi lze hovořit o štěstí, že válečné lodě byly relativně blízko. Piráti totiž do dnešního dne zadržují podle informací z velitelství protipirátských operací NATO a EU nejméně 14 plavidel. Zajaté posádky pirátům slouží jako rukojmí a o některých nemají úřady už delší dobu žádné informace.

Patrně nejdéle, téměř dva roky, je v zajetí někde na somálském pobřeží šestičlenná posádka jemenské lodi Socotra 1, kterou piráti unesli 25. prosince 2009 v Adenském zálivu. Nejasný je také osud 24 námořníků z lodi Iceberg 1, unesené 29. března 2010.

Přes rok je v zajetí také thajská rybářská loď Prantalay 12, kterou piráti zajali s dalšími dvěma stejnojmennými plavidly označenými 11 a 14 v polovině loňského dubna. Dvě rybářské lodě se podařilo vysvobodit indickému námořnictvu.

Letošní kořist somálských pirátů

* 1. ledna unesli piráti asi 150 kilometrů jihovýchodně od ománského Salaláhu alžírskou nákladní loď Blida, převážející do Tanzánie náklad slínku pro výrobu cementu. Posádku tvořilo 27 námořníků z Alžírska, Ukrajiny a Filipín.

* 8. února piráti přepadli a unesli na cestě ze Sudánu do Malajsie, asi 670 mil východně od ostrova Socotra, italský tanker Savina Caylyn. Do zajetí padlo 5 italských a 17 indických členů posádky.

* 13. února byla unesena jemenská rybářská loď Alfardous i s osmičlennou posádkou.

* 21. dubna padla do rukou pirátů asi 350 mil od pobřeží Ománu obří italská loď Rosalia D'Amato, převážející do Íránu sóju z Brazílie. Posádku tvořilo 6 italských a 15 filipínských námořníků.

* 30. dubna piráti unesli singapurský chemický tanker Gemini, převážející surový palmový olej. K útoku došlo poblíž Zanzibaru.

* 20. srpna byl unesen prázdný tanker Fairchem Bogey plavící se pod vlajkou Marshallových ostrovů.

, natoaktual.cz

Video