Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Somálští piráti unesli u Seychel obří tanker s 28 námořníky

  • 11
Somálští piráti unesli u Seychelských ostrovů řecký tanker Maran Centaurus, který vezl surovou ropu z Kuvajtu do Spojených států. Na palubě je 28 námořníků, většinou Filipínců. Je to druhý největší úlovek somálských pirátů za poslední roky.

"Asi devět ozbrojených pirátů napadlo tanker a uneslo ho poblíž Seychelských ostrovů," řekl mluvčí řecké pobřežní hlídky. Na palubě prý bylo devět Řeků, dva Ukrajinci, Rumun a 16 Filipínců.

Ozbrojenci napadli obří loď v neděli asi 1300 kilometrů od somálských břehů. Plavidlo, které převáželo tisíce tun surové nafty, mířilo ze saudskoarabské Džidy do amerického New Orleans.

Gigantický úlovek pirátů

Teď prý změnilo kurz a zamířilo k Somálsku. V patách má ale řeckou fregatu, která je součástí evropské protipirátské námořní mise. Posádka je podle prvních informací v pořádku.

Podle odborníků je to jeden z největších letošních úlovků somálských pirátů, kteří si z loupení na moři udělali výnosný byznys. Zatím největší lodí v jejich rukou byl tanker Sirius Star s dvěma miliony barelů ropy na palubě. - více čtěte zde

Saudskoarabská loď, která přepravovala čtvrtinu produkce ropy celé Saudské Arábie, měla vztlak 318 tisíc tun, Maran Centaurus je o "jen" o 18 tisíc tun menší. Za Sirius Star tehdy piráti dostali astronomické výkupné tři miliony dolarů.

Nová taktika: Loupit dál od břehů

Na výkupném za unesená plavidla v Adenském zálivu a v Indickém oceánu získávají námořní lupiči miliony dolarů. Mluvčí námořní mise EU řekl, že ozbrojenci v současnosti zadržují 11 lodí a 264 námořníků.

U somálských břehů působí námořní síly EU, Ruska, Číny, NATO i USA a piráti už nejsou tak úspěšní jako dříve. V posledních měsících tak rozšířili svá působiště a útočí i stovky kilometrů od somálských břehů. Podle BBC používají při útocích jednu mateřskou loď, ze které potom vyrážejí na malých člunech k tankerům.

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let funkční vládu. Stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.

Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí.
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci.

Zdroj: ČTK, CNN a BBC

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video