Francouzské námořnictvo se stalo terčem pomýlených somálských pirátů už v květnu.

Francouzské námořnictvo se stalo terčem pomýlených somálských pirátů už v květnu. | foto: Profimedia.cz

Somálští piráti se opět spletli a zaútočili na francouzskou válečnou loď

  • 89
Somálští piráti se opět spletli a omylem zaútočili na francouzskou válečnou loď. Věřili prý, že je nákladní. Pět jich skončilo po nezdařeném únosu v rukou francouzských námořníků. Podobná scéna se u afrických břehů odehrála už v květnu, tehdy francouzská armáda zajala jedenáct bukanýrů.

Skupina somálských pirátů zaútočila na francouzskou velitelskou a zásobovací loď v noci na dnešek zhruba 500 kilometrů od somálského pobřeží. Námořníci se ale ubránili a naopak začali piráty pronásledovat.

"Jakmile si uvědomili, že čelí lodi, která odpovídá (na útok) a míří k nim, zastavili palbu a pokusili se zmizet," líčil admirál Christophe Prazuck podle televize BBC. Francouzi jedno pirátské plavidlo dostihli a pět mužů z něj zajali.

Stejného omylu se somálští bukanýři dopustili už letos v květnu, francouzská armáda tehdy zajala jedenáct mužů. Na jejich plavidlech se našly samopaly AK-47 i raketomety. - přečtěte si Somálští piráti si spletli válečnou loď s obchodní

Francouzská válečná loď Somme, kterou přepadli somálští piráti.

Francouzská válečná loď Somme, kterou přepadli somálští piráti.

Vody u afrických břehů jsou oblíbeným útočištěm novodobých somálských pirátů už dlouho. Jejich činnosti se daří i díky bezvládí v zemi Afrického rohu, centrální vláda tam nefunguje už od roku 1991.

Proto se jednu z nejdůležitějších námořních tras světa, která vede přes Adenský záliv, snaží chránit mezinárodní válečné lodě.

Francouzi jsou klíčovým členem protipirátské evropské mise nazvané Atalanta. Tu tvoří mezinárodní flotila asi deseti válečných lodí a několik letadel námořnictva.

Kromě mise EU u somálských břehů hlídkují i plavidla NATO a dalších zemí, například Ruska, Indie a Číny. Ani přítomnost válečných lodí piráty od útoků neodradila. Letos napadli podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) přes 130 lodí, což je více než za celý loňský rok.

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let funkční vládu. Stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.

Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí.
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci.

Zdroj: ČTK, CNN a BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video