Loď Liberty Sun

Loď Liberty Sun | foto: Reuters

Somálští piráti pálili raketami po americké lodi, nedobyli ji

  • 561
Piráti u břehů Somálska zaútočili raketami a samopaly na nákladní loď plující pod americkou vlajkou, ale nepodařilo se jim dostat na její palubu. Útok se obešel bez zranění, ale loď je poškozená. Je to čtvrtý útok v oblasti Adenského zálivu za poslední dva dny. Francouzům se dnes poblíž Keni podařilo zajmout 11 pirátů.

"Piráti po lodi stříleli raketami, granáty a automatickými zbraněmi a poškodili ji," píše se v prohlášení newyorské společnosti Liberty Maritime Corporation, které loď patří.

Jeden z námořníků po útoku stačil napsat e-mail matce. "Napadli nás piráti a loď zasáhly jejich rakety," líčil Thomas Urbik. "Jsme zabarikádovaní ve strojovně a nikdo není zraněn. Raketa ale poškodila přepážku v lodním prostoru. Díra je naštěstí malá," napsal Urbik domů do Wheatonu v americkém státe Illinois.

"Armáda je na cestě a helikoptéry a lodě přijíždějí. Brzy se pokusím poslat další zprávu," napsal Thomas Urbik. O hodinu a půl později už mohl matku ujistit, že je celá posádka v bezpečí.

Loď doprovodily do přístavu armádní křižníky

Plavidlo s dvaceti americkými námořníky na palubě okamžitě po útoku požádalo o pomoc americké vojenské námořnictvo a do keňské Mombasy doplulo v doprovodu vojenských lodí.

"Jsme vděční a potěšení, že nebyl nikdo zraněn a posádka i loď jsou v bezpečí," píše se v prohlášení společnosti. Loď vezla z Houstonu pomoc potravinového fondu OSN do keňské Mombasy a první zastávku udělala už u súdánských břehů.

Thomas Urbik ve svých e-mailech prozradil, že posádka byla na případné útoky pirátů dobře vycvičena a námořníci věděli, jak se rebelům ve strojovně bránit. Loď navíc musela každých šest hodin hlásit armádě svoji polohu.

Nejnovější incident je druhým útokem pirátů na americkou loď za poslední týden. V neděli zabili američtí odstřelovači tři somálské piráty a osvobodili kapitána nákladní lodi Maersk Alabama Richarda Phillipse, kterého piráti drželi pět dní jako rukojmí. - o vysvobození amerického kapitána si přečtěte zde

Piráti pak prohlásili, že budou jejich útoky četnější, a svůj slib také dodrželi. Jen během včerejška unesli dvě nákladní lodě a na třetí zaútočili. - o včerejších útocích si přečtěte zde

Podle odborníků na námořní dopravu jde o jasný signál, že se necítí nijak zastrašeni akcí amerických odstřelovačů ani obdobným zásahem francouzské armády, která osvobodila unesenou jachtu a zabila dva piráty.

Francie zajala jedenáct pirátů

Drobný úspěch v boji s piráty dnes zaznamenala Francie, která dnes oznámila, že se jí u keňského pobřeží podařilo zajmout jedenáct pirátů. Fregata Nivose, která v rámci mise EU chrání vody Adenského zálivu, zaútočila přímo na jednu z mateřských lodí pirátů.

Francouzští vojáci přepadli desetimetrové pirátské plavidlo, které se pohybovalo asi devět set kilometrů východně od keňského přístavu Mombasa, brzy ráno poté, co ho v noci sledovali. Na jeho palubě našli vedle jedenácti pirátů i dva útočné čluny a sedmnáct sudů s pohonnými hmotami.

Jako mateřské lodě piráti často používají unesená zahraniční plavidla. Piráti je využívají k přepravě rychlých útočných člunů na delší vzdálenosti a také k jejich zásobování.

Vojenské lodě nestačí velkou oblast kontrolovat

Po zuby ozbrojení bukanýři ze Somálska napadají čím dál tím častěji lodě plující rušnou námořní cestou přes Indický oceán a strategický Adenský záliv, kudy do Suezského průplavu projede třetina světové produkce ropy. Na kontě už mají desítky unesených lodí, stovky zadržovaných rukojmích a miliony dolarů vybraného výkupného.

Jejich útoky navíc prodražují přepravované zboží. Kvůli nim roste cena za pojištění, lodě také často volí delší cestu kolem Afriky, aby se pirátům vyhnuly. Oblast už hlídají vojenské lodě NATO, Číny, USA a Ruska. Svou námořní misi sem vyslala i Evropská unie.

Piráti ale působí na velkém prostoru, který vojenské křižníky nestačí kontrolovat. Piráti totiž působí nenápadně. K lodi se nepozorovaně přiblíží z boku v malých rychlých člunech a pak vylezou na palubu. Posádka je pak proti ozbrojencům bezmocná. Útoků podle odborníků přibývá také kvůli příznivému počasí.

JAK SE ZE SOMÁLCŮ STALI PIRÁTI

Přenesme se do počátku 90. let. Somálsko se zhroutilo, je tam občanská válka a hladomor. Stát přestal fungovat. Ale to je přece skvělá zpráva! Tedy pro země s velkými rybářskými flotilami. Každý stát si hlídá své výsostné vody, a když to Somálsko dělat nemůže, vzniká nový rybářský Klondike.

Plují tam Italové, Španělé, Japonci, Thajci a další. Jenom tady, v somálských vodách, vydělali prý ročně 90 milionů dolarů. Místní rybáři jim nemohou bez ochrany státu konkurovat.

Proti zahraničním lodím byly ty jejich jako z doby kamenné. Sám jsem se jednou s rybáři v Adenském zálivu plavil. Úzká lodička, vlastně kánoe s neposlušným motorem. Sítě a šňůry jsme nahazovali ručně. Lovili jsme krásné tuňáky. Ale nebylo jich moc.

Tito rybáři neměli proti trawlerům se sonary a vlečnými sítěmi šanci. Tuňáků bylo stále míň. Rybáři se rozhodli vzít právo do vlastních rukou.

Založili jakési námořní stráže, v lodičkách a se samopaly rybáře vyháněli, později od nich vybírali i směšné "pokuty". Pak dostali nápad: proč by nemohli vydělat mnohem víc tím, že lodě rovnou zajmou? Tak se z nich stali piráti.

Milan Vodička, MF DNES

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video