Členové somálských milicí Šabáb na archivním snímku z roku 2008.

Členové somálských milicí Šabáb na archivním snímku z roku 2008. | foto: AP

Somálští islamisté popravili vzpurnou ženu, nechtěla se zahalovat

  • 105
Islamisté ze somálských milicí aš-Šabáb opět projevili agresivní přístup v prosazování náboženského práva šaría. Somálské ženě nařídili, aby se zahalila a dodržovala tak tradiční styl oblékání. Ona to však odmítla. Islamisté ji následně zastřelili.

O otřesném případu informovala rodina Rukíji Faráh Jarúové. Ta spolu s příbuznými žila ve skromném obydlí ve městě Hosingow. Když do města dorazili členové nechvalně proslulých milicí, věděla, že je zle. Neoblékala se totiž podle přísných pravidel, které se v Somálsku snaží zavést stoupenci aš-Šabábu. Ti ji posléze nařídili, ať se zahalí do tradičního závoje, píše server The Independent.

Posléze odjeli a ženu i s rodinou nechali být. To nejhorší však mělo teprve přijít. Islamisté se totiž po pár hodinách vrátili. Když uviděli, že se Jarúová jejich rozkazy neřídí, začali zuřit. Vytáhli ji před dům a dvěma výstřely zabili, vypověděli příbuzní.

Terorismus na vzestupu. Při útocích za rok zemřelo bezmála 19 tisíc lidí

Stoupenci aš-Šabábu se však později nechali slyšet, že se smrtí ženy nemají nic společného. Analytička serveru BBC Mary Harperová však uvádí, že takto striktní a rychlé odmítnutí odpovědnosti za útok může svědčit o opaku. K zastřelení ženy se také milice nemusí chtít hlásit proto, aby neztratily už tak chatrný vliv v tomto regionu a nepoštvaly na sebe hněv veřejnosti, míní Harperová.

Stínání rukou a potírání západních mravů

Hlavním cílem hnutí aš-Šabáb je vytvoření islámského státu v takzvaném Africkém rohu. Na jím ovládaném území prosazuje striktní výklad práva šaría. Potírá „západní mravy“ včetně promítaní filmů nebo provozování hudby, muži mají nosit plnovous a ženy nemohou opustit domovy bez předepsaného černého oděvu a bez doprovodu.

Lidi, kteří se protiví nařízením, trestá aš-Šabáb bičováním nebo kamenováním. Výjimkou není ani sekání rukou při usvědčení z krádeže, píše server The Washington Post. Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, díky svým vazbám na al-Káidu.

Informace o počtu bojovníků hlásících se k aš-Šabábu se různí. Některé zdroje uvádějí jen neurčité číslo několik tisíc. Podle jiných bojuje za aš-Šabáb asi pět tisíc lidí, z toho tisícovka pochází ze zahraničí. Aš-Šabáb působí také v USA, odkud často odcházejí mladí muslimové, aby se připojili k bojům v Somálsku (vše o milicích aš-Šabáb se dočtete zde).

Islamisté stále častěji útočí i na politiky

Členové aš-Šabábu se v posledních měsících zaměřují zejména na útoky na vysoce postavené somálské politiky. Před týdnem zastřelili somálskou poslankyni a známou hudebnici Saado Ali Warsameovou. Warsameová se letos stala již čtvrtým členem somálského parlamentu, který byl zabit při útoku militantů.

Islamistické milice Šabáb ztratily kontrolu nad Mogadišem v roce 2011, avšak stále jsou schopny ve městě útočit. Nedávno se pokusily obsadit přímo prezidentský palác, vojáci však jejich útok odrazili (více o tomto útoku najdete zde).

Zřejmě nejznámější útok provedli členové aš-Šabábu loni v září v keňském Nairobi, kde zaútočili na tamní obchodní centrum. Při útoku zemřelo 68 lidí a desítky dalších vyvázly se zraněním (více o útocích zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video