Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Somálsko řeší případ brutálního znásilnění, otestuje nový zákon

  • 124
Somálské bojovnice za práva žen pobouřilo video hromadného znásilnění nezletilé dívky, které se krátce objevilo na sociálních sítích. Naléhají na úřady, aby využily nového zákona zavádějícího tvrdé tresty pro pachatele násilí na ženách, kteří se dosud mohli při odsouzení vyplatit. Policie v souvislosti s činem zadržela pět lidí.

Video se poprvé objevilo na sociálních sítích v prosinci. Incident, při kterém skupina mužů sexuálně napadla šestnáctiletou dívku, se odehrál nedaleko hranic s Etiopií. Muži dívku brutálně znásilnili a také pobodali. Napadená je i měsíc po útoku stále v nemocnici, píše deník The Guardian.

Poradkyně somálského premiéra pro genderové otázky Ifrah Ahmedová uvedla, že vláda případ tvrdě odsuzuje. „Ta dívka je stále v nemocnici a na sociálních sítích se objevuje video z incidentu. Apeluji na všechny Somálce, aby se na video nedívali a okamžitě ho nahlásili,“ dodala.

Aktivistické skupiny se rozhodly napadené dívce pomoci. Server Somali Faces, který publikuje příběhy Somálců z celého světa, vybral v přepočtu pětadvacet tisíc korun. Ty poputují i na pomoc rodině znásilněné. Její příbuzní totiž museli utéct ze svého domu, protože se báli odplaty.

Pokuta za znásilnění

Případy znásilnění byly v Somálsku až do sklonku loňského roku posuzovány podle takzvaného zákona xeer. Tento systém umožňoval násilníkům zaplatit za prohřešky a tím se vyhnout vězení. Podle nového zákona, který platí od listopadu v autonomním somálském regionu Puntland, kde se znásilnění odehrálo, jim hrozí až deset let vězení bez možnosti vyplacení.

Hawa Aden Mohamedová, ředitelka vzdělávacího centra Galkacyo, které pomáhá obětem znásilnění, k případu uvedla: „Doufám, že lidé ocení a využijí nové zákony. Jinak byly naše snahy o zavedení nové legislativy zbytečné. Zákon není zákon, pokud ho lidé odmítají.“

Zpráva Human Rights Watch z roku 2014 uvádí, že sexuální násilí je v Somálsku stále běžné napříč společenskými vrstvami. Podle expertů se jedná o následek dvaceti let občanské války v zemi. Oběti jen výjimečně ohlásí znásilnění na policii, protože nemají důvěru v soudy, bojí se odplaty i veřejného zostuzení. Třetina ze znásilněných jsou podle dostupných statistik děti (celou zprávu Human Rights Watch najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video