Hanafiho soud poslal na smrt. Trest vykonala popravčí četa v pondělí (11. dubna 2016) | foto: Reuters

Od mikrofonu na popraviště. Novinář vraždil kolegy a pomáhal aš-Šabábu

  • 69
V Somálsku v pondělí popravili Hassana Hanafiho, jehož rozhlasová stanice v minulosti sloužila teroristům z hnutí aš-Šabáb. Hanafi měl za úkol kromě propagace teroristů také organizování vražd nepohodlných novinářů. Nejméně jednoho z nich zabil on sám.

Islamisté z organizace aš-Šabáb trápí Somálsko a sousední západoafrické státy již více než deset let. Na svém kontě mají celou řadu krvavých teroristických útoků, mezi kterými ční teror z 2. dubna loňského roku. Ozbrojenci tehdy na půdě univerzity ve městě Garissa v Keni povraždili 148 lidí (více o útoku zde).

Ženy v černém a zákaz filmů. O co jde milicím Šabáb v Africkém rohu?

V Somálsku jejich ideologie láká nejen mladíky z venkovských oblastí, ale podle všeho také ambiciozní novináře. Somálsko přitom patří k zemím, které jsou pro práci novináře nejnebezpečnější. Od roku 2007 tam úřady zaznamenaly 45 vražd žurnalistů. Podle agentury AFP je mají na svědomí zejména bojovníci aš-Šabábu.

Ambiciozní Hassana Hanafi šel jinou cestou než jeho kolegové. Nadějný mladý žurnalista a někdejší rozhlasový moderátor svou kariéru započal v roce 2003 v regionálním rádiu Quran FM, píše server Foreign Policy. O tři roky později začal pracovat pro jeden z hlavních zpravodajských serverů v Somálsku. Po vzestupu aš-Šabábu však začal až podezřele často a velmi přesně informovat o aktuálních útocích i výrocích lídrů této teroristické organizace.

Hlas aš-Šabábu

Veřejnost ho podezírala, že slouží jako hlásná trouba teroristů, což se mělo zanedlouho potvrdit. Hanafi si založil vlastní rozhlasovou stanici Radio Andalus, prostřednictvím které aš-Šabáb vysílal do světa svá tisková prohlášení. Tím však jeho služba džihádistům neskončila.

Hanafi měl za úkol také monitorovat své kolegy z novinářské branže, kteří ve svých článcích napadali aš-Šabáb či vyjadřovali jasná provládní stanoviska. Tyto novináře Hanafi přemluvil k osobní schůzce pod příslibem exkluzivních informací. Místo toho však na ně čekala smrt. Vraždil sám Hanafi nebo některý ze členů aš-Šabábu. Novináře zastřelili, nebo je vyhodili do povětří bombou nastraženou v autě.

Hanafi se postupem času kvůli obavám o svoji bezpečnost přestěhoval do Keni, kde ho také v roce 2014 dopadla policie. V březnu letošního roku ho somálské soudy poslali na smrt, píše server BBC. „Přiznal se a byl uznán vinným, že zorganizoval vraždy několika somálských novinářů,“ sdělil jeden z představitelů tribunálu.

Vraždění bude pokračovat

Po vynesení rozsudku Hanafi prohlásil, že nezáleží na tom, zda soud rozhodoval na základě pravdivých informací. Sám se prý přiznal pouze k vraždě jednoho novináře. Když ho v pondělí vedli policisté na popraviště, podle přítomných novinářů se vzpíral. Zřízenci ho nakonec museli připoutat k popravčímu kůlu. Krátce předtím pronesl: „Nezáleží na tom, jestli mě zabijete. Uvidíte, zda moje smrt zastaví zabíjení.“ Popravčí četa ho pak salvou z automatických zbraní zastřelila.

Mladí rozzlobení Afričané. K extremistům je žene chudoba a frustrace

Hanafi měl naneštěstí pravdu. Aš-Šabáb se ozval jen několik hodin po jeho popravě. V Mogadišu se odpálil sebevražedný atentátník v autě s výbušninami u vchodu do sídla vlády. Výbuch zazněl v místě, kde je kromě vládního úřadu několik obchodů a restaurace, jejíž terasa byla v době útoku plná lidí. Podle zdrojů agentury AFP byly mezi oběťmi dvě děti.

Hnutí Šabáb je napojené na teroristickou síť al-Káida. Chce svrhnout somálskou vládu a zavést v zemi islámské právo šaría. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie (AMISOM) podařilo aš-Šabáb vytlačit z Mogadiša a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím ovládal. Islamisté však stále mají v moci rozsáhlé venkovské oblasti a nadále podnikají útoky, a to i v hlavním městě.

22. ledna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video