Somálští piráti vydali unesený tanker, po přestřelce a bez výkupného

  • 53
Somálští piráti ve čtvrtek večer vydali bez podmínek ropný tanker, který unesli o tři dny dříve. S odvoláním na somálské činitele o tom informovala agentura AP. Únosci původně žádali výkupné, nakonec ale loď opustili po vyjednávání s místními orgány a po přestřelce s policií. Plavidlo je nyní na cestě do přístavu Bosasso.

Mezi námořní policii a piráty kotvícími u pobřežního města Alula v částečně autonomním somálském státě Puntland propukly ve čtvrtek odpoledne střety. Policie tanker obklíčila a snažila se zabránit tomu, aby si únosci na loď brali zásoby. Při přestřelce byl jeden policista vážně zraněn.

Tanker Aris 13 se původně plavil z Džibutska do Somálska. Šlo o první únos velkého komerčního plavidla na této trase od roku 2012. Na palubě byla osmičlenná srílanská posádka, kterou piráti drželi jako rukojmí (více o únosu zde).

Tanker podle webu Equasis vlastní panamská společnost Armi Shipping. Za jeho vedení však zodpovídá společnost Aurora Ship Management, která sídlí ve Spojených arabských emirátech.

Somálští piráti byli nejaktivnější v roce 2011. U somálských břehů tehdy zaútočili 237krát a vzali stovky lidí jako rukojmí. Od prosince 2008 se v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN uskutečňuje u břehů Somálska protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta. Unijní země loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018.

V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla dalších zemí NATO, ale i Číny, Ruska, Japonska nebo Indie. Počet pirátských útoků vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním operacím v posledních letech klesl.

Podívejte se, jak NATO nahání somálské piráty:

17. srpna 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue