Trest smrti ukamenováním. Ilustrační foto

Trest smrti ukamenováním. Ilustrační foto | foto: Reuters

Somálci platí za stabilitu krutou daň, islamisté nastolili šaríu

  • 29
Somálská islamistická milice Šabáb přinesla do některých regionů země relativní bezpečí. Obyvatelstvo ale za stabilitu platí vysokou cenu. Islamisté trestají přečiny proti právu šaría krutými tresty, mezi kterými nechybí ani amputace.

"Cena, kterou tito lidé platí za relativní bezpečí, je neuvěřitelná," řekl pro BBC Chris Albin-Lackey z organizace Human Rights Watch.

Přechodná vláda, která kontroluje pouze části hlavního města Mogadišo, chce také prosadit islámské právo šaría. Šaháb si ale už tak značně přísnou šaríu vykládá velice striktně.

Rozvrácená země

Somálsko od roku 1991 sužuje občanská válka. V posledních letech se kontroly nad rozsáhlými regiony na jihu země chopili radikální islamisté. Šaháb tvrdí, že bojuje proti slabé centrální vládě podporované OSN. Somálci tradičně praktikují mírnou a tolerantní formu islámu.

"Lidé z mnoha částí Somálska uznávají, že Šaháb zavedl na svých územích určitou bezpečnost, kterou jiné regiony nepoznaly řadu let," řekl Albin-Lackey BBC.

Islamisté zlikvidovali bandity a nájemné milice, které okrádaly obyvatelstvo. Stabilita je ale často vykoupena krutou spravedlností Šahábu.

"Na mnoha místech Šaháb zavedl neuvěřitelně drakonickou interpretaci práva šaría, takže lidé namají šanci na právní proces," řekl Albin-Lackey.

Prohřešky jsou různé: od špatné délky vlasů u mužů po nevhodné šaty na ven u žen. "Za tyto prohřešky můžete být zbičováni, uvězněni, ale dokonce i popraveni," řekl Albin-Lackey.

Minulý týden Šaháb zakázal učitelům používat zvony, protože příliš připomínaly křesťanství. Radikální islamisté také zahájili tažení proti hudbě, zavřeli biografy a zakázali sledování fotbalových zápasů. (o zákazu hudby v Somálsku čtěte zde)

Mapa východní Afriky

Mapa východní Afriky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video